Felsefe hakkında her şey…

Richard Rorty kimdir?

11.11.2019
1.203
Richard Rorty kimdir?

Richard Rorty veya tam adıyla Richard McKay Rorty, Kasım 1931 ila 8 Haziran 2007 yılları arasında yaşamış olan Amerikalı filozoftur.

Richard Rorty siyasi aktivistlerden oluşan bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelmiştir. Çok küçük yaştan itibaren Rus devrimci Troçki hakkında okumaya başlamıştır. Daha sonra 12 yaşındayken “insan olmanın anlamının kişinin hayatını sosyal adaletsizliğe karşı savaşmaya adaması” olduğunu söylemiştir.

Richard McKay Rorty; 15 yaşına geldiğinde Şikago Üniversitesine girmiştir. 25 yaşındayken Yale Üniversitesinde doktorasını tamamlamıştır. Sonra iki yıllığına orduya katılmış ve bu görevinin ardından öğretim üyesi olarak çalışmaya devam etmiştir.

Analitik felsefe geleneğinde yetişmiş biri olmakla birlikte zaman içinde Kıta felsefesine eğilim gösteren Richard Rorty, özgül bir edinimle bu felsefeye katkıda bulunmuştur. Kıta felsefesinin teorik sorunlarını ve sorularını üstlenen Rorty, analitik ve pragmatik felsefenin olanaklarından yararlanarak önemli kuramsal açılımlar ortaya koymuştur.

Richard Rorty’nin genel anlamda söylenecek olursa teorik düzlemde genel geçer formülasyonları ve evrensel ilkeleri reddeden görelikçi postmodern yaklaşımı ve siyasal olarak da liberal bir eğilimi benimsediği söylenebilir. Daha yakından bakıldığında ise hem postyapısalcılığı hem de liberalizmi kendine özgü bir şekilde değerlendirip tanımladığı görülür.

Rorty’nin yapıtları, ele aldığı konular bağlamında oldukça derinlikli ve çok katmanlıdır. Pragmatizm’i yeniden değerlendiren Richard Rorty bu felsefeye oldukça önemli bir teorik statü kazandırmıştır.

İLGİLİ KONULAR:

Hazırlayan: Sosyolog Ömer YILDIRIM
Kaynak: Ömer YILDIRIM’ın Kişisel Ders Notları. Atatürk Üniversitesi Sosyoloji Bölümü 1. Sınıf “Felsefeye Giriş” ve 2., 3., 4. Sınıf “Felsefe Tarihi” Dersleri Ders Notları (Ömer YILDIRIM); Açık Öğretim Felsefe Ders Kitabı

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

2005'ten beri çevrim içi felsefe yapıyoruz...