Felsefe hakkında her şey…

William Godwin

12.11.2019
1.086
William Godwin

William Godwin, 3 Mart 1756 ila 7 Nisan 1836 tarihleri arasında yaşamış olan ateizm, anarşizm ve kişisel özgürlüğü savunan yazılarıyla tanınan İngiliz romantik edebiyat hareketinin öncülerinden birisi olarak kabul edilen filozof ve gazetecidir.

Bugün kendisinden en çok Mary Wollstonecraft’ın kocası, Mary Wollstonecraft Shelley’nin babası ve felsefi anarşizmin kurucusu olarak bahsedilmektedir. Ayrıca önemli bir eğitim filozofu olarak da hatırlanmayı hak etmektedir.

William Godwin‘in idealist liberalizmi, doğru karar verebilmek için aklın mutlak egemenliği ve yetkinliği ilkesine dayanmaktadır. İnsanın gelecekteki mutlak yetkinliğine ilişkin bir iyimserlikle, kültürel determinizmi aşırı bireycilik doktrini ile birleştirmiştir.

William Godwin‘in başlıca eseri olan An Enquiry Concerning Political Justice, and Its Influence on General Virtue and Happiness (1793) adlı kitabının amacı, manipülasyon gücünün doğasında bulunan yozlaştırıcı kötülüğü ve tiranlığı göstererek geleneksel hükümeti reddetmektir. Onun yerine kendi kendine yeten küçük topluluklar önermiştir.

Sosyal kurumların, insanlara genelleştirilmiş düşünce kategorileri ve ön yargılı fikirler dayattıkları için başarısız olduklarını ve bunun da olayları olduğu gibi görmeyi imkansız hale getirdiğini savunan William Godwin‘in çalışmalarının, komünizm ve anarşi doktrinlerinin temellerini attığı iddia edilmiştir. Aslında bu doktrinlerin tohumları, tam belirgin olmasa da onun düşüncesindeki iki ayrı unsurda bulunabilir.

William Godwin mülkiyetin ne kaldırılmasını ne de “toplumsallaştırılmasını” savunmuştur; mülkiyet kutsal bir emanet olarak, en çok kimin ihtiyacı varsa onun tasarrufunda tutulmalıdır. En güçlü kişisel inancı, “iş birliği teriminden anlaşılan her şeyin bir anlamda kötülük” olduğudur ve en etkili anarşist doktrinleri de buradan kaynaklanmaktadır.

William Godwin hayatının son yıllarını Mary Jane ile nispeten güven içinde, eski dostlarının yasını tutarak ve yeni nesil yazarlarla tanışarak geçirdi. 7 Nisan 1836’da, seksen yaşındayken öldü. St Pancras Kilisesi’nin bahçesine, Mary Wollstonecraft ile aynı mezara gömüldü. Kızları Mary Shelley 1851’de öldüğünde ise kızlarının eşi ve oğlu onu Godwin ve Wollstonecraft’la birlikte güney kıyısındaki Bournemouth’ta bulunan Aziz Peter Kilisesi’nin mezarlığına yeniden gömdüler.

Yazan: Sosyolog Ömer Yıldırım

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

2005'ten beri çevrim içi felsefe yapıyoruz...