Felsefe hakkında her şey…

William Godwin Kimdir?

12.11.2019
807

İngiliz gazeteci, politik filozof ve yazar.

William Godwin Wisbech, Cambridgeshire, İngiltere`de dünyaya geldi. Sıkı Kalvinist olan babası ayrıca yerleşmiş kurallara baş kaldıran bir protestan rahibiydi. Kalvinci yetiştirme tarzıyla büyüyen Oğul Godwin de vaiz olmaya hazırlanıyordu.

1778`den başlayarak Ware, Stowmarket ve Beaconsfield bölgelerinde 1782`ye kadar rahip olarak görev yaptı. Bu sırada Jean-Jacques Rousseau, Gabriel Bonnet de Mably gibi Fransız filozofları ile tanıştı.1787’de tam anlamıyla Ateist felsefeyi benimsedi ve hayatının son yirmi yılında siyasi gazetecilik yaptı. Fransız Devriminden esinlenerek “Siyasi Adalet Üzerine Bir İnceleme” ( An Inquiry Concercing Political Justice-1793 ) adlı eserini yazdı. Bu yapıtında geliştirdiği düşüncelere Anarşizm adını vermese de, Anarşizmin siyasal ve ekonomik kavramlarını ilk kez formüle eden Godwin olmuştur.

Godwin bu eserinde; “yasaların atalarımıza ait bilgeliğin ürünleri olmadığını ancak; tutkularının, korkaklıklarının ve kıskançlıklarının ve hırslarının ürünleri olduğunu” söyledi. Diğer pek çok önerisinin yanı sıra Devletin de ortadan kaldırılmasını dile getirdi. Mülkiyet hakkındaki görüşleriyle birlikte bütün bu fikirlerin vardığı nokta Komünizm’di. Ancak Godwin’in bu düşüncelerini sürdürme cesareti yoktu. 1796’da Political Justice’nin ikinci baskısında mülkiyet hakkındaki bölümü tamamen yeniden yazmış ve komünist görüşlerini yumuşatmıştır.

1794’de “Caleb Williams” adlı romanı yazdı. Her iki eser de ona büyük bir ün kazandırdı. Ancak Fransız Devrimine karşı gösterilen reaksiyonların artması nedeniyle, birçok roman, tarihi yazılar, oyunlar, makaleler ve çocuk kitapları yazmasına rağmen eski şöhretine kavuşamadı ve 1836 yılında öldü.

Felsefesi

Faydacılığın ilk taraftarlarından ve felsefi anarşizmin ilk modern destekçilerinden biri olarak kabul edilir. Godwin en çok bir yıl arayla yazdığı iki kitabıyla ünlüdür: Politik kuramlara bir saldırı olan Politik Adalet Üzerine Bir İnceleme ve aristokratik ayrıcalıklara karşı çıkan Oldukları Gibi Şeyler ya da Caleb Williams’ın Maceraları. Bu iki kitabının başarısı üzerine Godwin 1790’lerde Londra’daki radikal çevrelerde önemli biri haline geldi. Daha sonraki yıllarda Godwin İngiliz Radikalizmine karşı ortaya çıkan muhafazakar tepkilerin hedefi haline geldi.Bu tepkiler kısmen öncü feminist yazar Mary Wollstonecraft ile olan evliliğinden(1979) ve onun ölümünden sonra yazdığı dürüst biyografisinden kaynaklanıyordu.Çocukları Mary Goldman (sonraları Mary Shelley) Frankenstein’ı yazdı ve şair Percy Bysshe Shelley ile evlendi. Godwin hayatı boyunca çeşitli türde romanlar ve tarih ve demografi üzerine kitaplar yazdı.Mary Jane Clairmont ile yaptığı ikinci evliliğinden itibaren Shakespeare’den Hikayeler ile birlikte yayımladığı çocuklar için İncil’e ve klasik tarihe giriş kitapları yazdı.Godwin’in İngiliz Edebiyatına ve edebiyat kültürüne de önemli etkileri oldu.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

2005'ten beri çevrim içi felsefe yapıyoruz...