Felsefe hakkında her şey…

John Harwood Hick Kimdir?

06.11.2019
1.478

John Harwood Hick 20 Ocak 1922 ila 9 Şubat 2012 tarihleri arasında yaşamış olan din felsefecisi ve teologdur. Felsefi teoloji alanında, özellikle teodise, eskatoloji, kristoloji konuları ile dini çoğulculuk ve din epistemolojisi alanında çalışmalar yapmıştır.

20 Ocak 1922’de Scarborough’da (Yorkshire-İngiltere) doğdu. Manchester Üniversitesinde Hıristiyan Ahlakı dersleri veren amcası Edward Hirst’in teşvikiyle genç yaşlarda din ve felsefe konularıyla ilgilenmeye başladı. Önce Hull Üniversitesinde hukuk eğitimine başladı, sonra Hristiyan bir din adamı olmak amacıyla önce Presbiteryan İngiliz Kilisesine üye oldu sonra da Edinburgh Üniversitesi Felsefe Bölümüne başladı.

Cambridge Westminister Teoloji Okulu’nda Eski Ahit, Yeni Ahit, Hristiyan Doktrini ve Kilise Tarihi dersleri aldı. 1953.56 yılları arasında kilise hizmetinde çalıştı. Cornell Üniversitesi Felsefe Bölümünde ve Cambridge Üniversitesi Teoloji Fakültesinde öğretim üyeliği yaptıktan sonra 1967’de Birmingham Üniversitesi Teoloji bölümüne felsefe profesörü oldu. Çeşitli üniversitelerde dersler verdi ve 1994’te emekli oldu. 25’den fazla kitap yazdı.

Konu Başlıkları

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

2005'ten beri çevrim içi felsefe yapıyoruz...