Felsefe hakkında her şey…

John Hick’in Entelektüel Biyografisi

18.05.2020

John Harwood Hick 20 Ocak 1922’de Scarborough’da (Yorkshire-İngiltere) doğdu. On yedi yaşına geldiğinde o, Nietzsche, Mill, Freud, Leibniz, Schopenhauer ve Kant gibi filozofları okudu.

Bu işte onun en yakın destekçisi, Manchester Üniversitesinde Hristiyan Ahlakı dersleri öğretim üyeliğinden emekli olan ve birçok konuda kitap yazan, amcası Edward Hirst olur. Genç yaştayken Hristiyanlık’tan daha tutarlı bir din arayışına girdi. O zamanlar moda olan Hint felsefesi ile ilgilendi. Bu felsefeye dair The Principles of Theosophy isimli kitabı okuduğunda etkilendi ve hayatın tutarlı ve anlaşılır bir izahı ile karşı karşıya olduğunu düşündü. Etkilendiği bu kitabı daha sonralar tekrar okuyarak “çok fazla düz ve bir hayli soyut” bularak reddetmiştir.

Hick yüksek öğrenimine Hull Üniversitesi Hukuk Fakültesinde başlar ve burada Hıristiyanlıkla ilgili tartışmalara katılır. Bir anda, “bütün bir Hıristiyan inancı ve tarihi kendisi için yeniden dirilmiş” ve onu “kuvvetli bir Hıristiyan ve hatta fundamentalist yapmıştı”.

Hick 1941’de Hıristiyan din adamı olmak niyetiyle Prespeteryan İngiliz Kilisesine üye oldu. 1942’de Edinburgh Üniversitesi Felsefe Bölümüne kayıt oldu. Üniversitede bir kısım önemli kişilerle tanıştı. Bunların başında Kant hakkındaki çalışmaları ile ünlü ve Kant’ın Saf Aklın Eleştirisi eserini Critique of Pure Reason adıyla Almanca’dan İngilizce’ye çeviren idealist filozof Norman Kemp Smith vardı. Hick burada Smith vasıtasıyla Kant’ı daha iyi tanıma fırsatı buldu ve Kant’ın, kendi din anlayışına temel oluşturabilecek en uygun filozof olduğunu anladı.

1948’de üniversiteyi başarıyla tamamladıktan sonra, Oxford Üniversitesinde H. H. Price’ın rehberliğinde doktora programına başladı. İki yıl gibi bir sürede doktora çalışmalarını tamamlayan Hick, din adamı olma idealiyle Cambridge Westminister Teoloji Okulu’nda teoloji eğitimi almaya karar verdi. Burada Eski Ahit, Yeni Ahit, Hıristiyan Doktrini ve Kilise Târihi gibi dersleri içeren yoğun ve resmi teoloji programını takip etti. 1953 yılında din görevliliği hakkını kazanıp Northhumberland, Belford Prespeteryan Kilisesi’ne din adamı olarak tayin oldu ve 1956 yılına kadar kilise hizmetinde bulundu.

Sonra Cornell Üniversitesi Felsefe Bölümünde din felsefesi yardımcı doçentliğine atanır. 1961’de, muhafazakâr teoloji anlayışından ilk defa belirgin bir biçimde ayrılmaya başlar ve bu tedrici olarak ilerleyerek sürer. Bundan sonraki bütün hayatında, Tanrısal bir varlığın mevcudiyetinin güçlü bir biçimde farkında olması her zaman temel bir inanç olarak kalmakla birlikte, bu inançla birlikte giden belirli fundamentalist ögeler, zaman içinde ortadan kaybolmaya yüz tutacaklar.

1964 yılında İngiltere’ye geri dönen Hick, Cambridge Üniversitesi Teoloji Fakültesinde üç yıl öğretim üyeliği yapar. 1967’de Birmingham Üniversitesi Teoloji bölümüne felsefe profesörü olarak atanır. 1979 yılında Danforth profesörü olarak Amerika’daki Californiya Üniversitesine bağlı Claremont Graduade School’a geçiş yapar. Hick 1986-1987 yıllarında dünyanın en önemli konferanslar dizisi olarak kabul edilen Gifford konferanslarını verir. Din araştırmaları alanında ürettiği önemli düşüncelerden dolayı 1991 yılında Grawemeyer ödülünü almaya hak kazanır. 1993 yılında Birmingham Üniversitesine geri dönen Hick, 1994 yılında emekliye ayrılır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

2005'ten beri çevrim içi felsefe yapıyoruz...