Felsefe hakkında her şey…

Eşitçilik Nedir, Ne Demektir?

17.11.2019
2.498
Eşitçilik Nedir, Ne Demektir?

Eşitçilik nedir sorusunu şu şekilde yanıtlamak gerekmektedir: Eşitlikçilik, İnsanların çeşitli bakımlardan eşitliğini isteyen öğretilerin genel adıdır. Eşitlikçilik özellikle metafizik düşünce sisteminin ürünü olan tek yanlı görüşlerle hukuksal, siyasal ve ekonomik bakımlarından insanların eşit kılınmalarını dileyen öğretilerin toplandığı addır.

Eşitçilik, metafizik ve ütopyacı düşünce sisteminin ürünüdür. Yetenekli ve yeteneksiz, tembel ve çalışkan, evli ve bekar, üç çocuklu ve beş çocuklu gibi çeşitli bakımlardan birbirlerinden farklı bulunanlara tek kuralın uygulanması eşitliği değil, eşitsizliği gerçekleştirir.

Eşit hak, özünde, eşitsizliğe dayanan bir haktır. Gerçek eşitliği sağlayabilmek için hak eşit olmamalıdır. Niteliği gereği hak ancak aynı ölçü birimi kullanıldığında söz konusu olabilir. Bireyleri, aynı açıdan değerlendirerek, örneğin sadece emekçilik yanlarını ele alarak, ortak bir birimle ölçmek mümkündür. Ama bu ortak birim de, onların evlilik bekarlık ya da çok ve az çocukluluk gibi geri kalan bütün farklılıklarından soyutlayarak elde edilir. Demek ki bu açıdan eşitçilik kaçınılmazdır, bireyler eşit olsalardı ayrı ayrı bireyler olmazlardı.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

2005'ten beri çevrim içi felsefe yapıyoruz...