Felsefe hakkında her şey…

Karl Marx kimdir?

03.11.2022
2.286
Karl Marx kimdir?

Karl Marx ya da tam adıyla Karl Heinrich Marx 5 Mayıs 1818 ila 14 Mart 1883 tarihleri arasında yaşamış olan ve komünizmin kuramsal kurucusu konumunda bulunan filozof ve politik ekonomisttir.

Karl Marks Prusya’nın Trier şehrinde, orta sınıf bir Musevi ailede dünyaya gelmiştir. Marks ilk önce Bonn Üniversitesinde, daha sonra Berlin Üniversitesinde eğitim görmüştür. Burada felsefeyi keşfetmiş ve “Genç Hegelciler” olarak bilinen dinamik, sosyal anlamda bilinçli ve aktif bir düşünür grubunun mensubu olmuştur.

Genç Hegelcilerin içerisinde, Hegel’in teorilerini ve bildikleri haliyle toplumun mükemmellikten uzak ve geliştirilmeye muhtaç olduğu inancını kullanan teologlar ve filozoflar yer almaktaydı. Grup, Prusya kilisesine ve devletine karşı yorulmak bilmez ve acımasız saldırılarda bulunmuştur.

Marks 1840’ta Yunan atomcuları üzerine yazdığı doktora tezini Berlin Üniversitesine teslim etmekten kaçınıp onun yerine Jena Üniversitesine vermeyi denemek istemiştir. Bununla birlikte, görüşleri akademik çevreler açısından fazla radikal olduğu için kariyer olarak gazeteciliğe dönmeyi seçmiştir. Paris’e taşınıp orada bağımsız çalışan bir gazeteci olarak yaşamını sürdürmüştür. Paris’te kendisini emekçi sınıfların içinde bulunduğu zor ve kötü duruma uyandıran Friedrich Engels ile tanışmıştır. Engels Marks’ı ekonomi okumaya yönlendirmiştir. İkili, Karl Marks’ın hayatının geri kalanı boyunca birlikte çalışmış ve birlikte yazmıştır.

Marks Londra’ya yerleştikten sonra Uluslararası Çalışanlar Birliği’ne katılmıştır. Hayatının son yılları en önemli yazılarından bazılarını ürettiği dönem olmuştur. Hepsinden ötesi, Das Kapital’i (alt başlığıyla “Ekonomi Politiğinin Eleştirisi”) yazmıştır. Kitabın ilk cildi 1867’de basılmış, sonraki iki tanesiyse Marks’ın ölümünden sonra Engels tarafından basma hazırlanarak 1885 ve 1894’te yayımlanmıştır.

Ömrünün son yıllarında sağlığı hızla bozulduğu için Marks Avrupa’da (ve bir tane de Kuzey Afrika’da) kaplıcaları dolaşmıştır, ancak sağlığı düzelmemiştir. Eşinin ve en büyük kızının ölümleri de onu iyice yıpratmış ve 1883’te hayata gözlerini yummuştur.

İLGİLİ KONULAR:

Kaynak: TARİH FELSEFESİ II, s. 23-27, T.C. ANADOLU ÜNİVERSİTESİ YAYINI NO: 2888 AÇIKÖĞRETİM FAKÜLTESİ YAYINI NO: 1845

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

2005'ten beri çevrim içi felsefe yapıyoruz...