Felsefe hakkında her şey…

Nicos Poulantzas kimdir?

10.11.2019
1.394
Nicos Poulantzas kimdir?

Nicos Poulantzas 1936 ila 1979 yılları arasında yaşamış olan Marksist siyaset toplum bilimcisi ve filozoftur.

Poulantzas 21 Eylül 1936’da Atina’da doğmuştur. 1953’te Atina Üniversitesi Hukuk Fakültesine girmiş, üniversitede iken Yunanistan Komünist Partisi’nin (KKE) gençlik kollarında ve Birleşik Demokratik Sol’da (EDA) siyasi faaliyetlerde bulunmuştur.

Bir süre Heidelberg ve Münih’te çalışmalarına devam eden Poulantzas daha sonra Paris’e gitmiş ve Pantheon-Sorbonne Üniversitesinde 1954’e kadar hukuk felsefesi dersleri vererek akademik kariyerine devam etmiştir. Paris’te Les Temps Modernes çevresiyle yakın ilişki içinde bulunmuştur.

1970’lerde Poulantzas, önceleri Leninist olan ve önde gelen bir yapısalcı Marksist olarak biliniyordu. Sonraları Avrupa komünizminin savunucusu olmuştur.

Nicos Poulantzas en çok devlet üzerine kuramsal çalışması ile tanınmaktadır. Ancak aynı zamanda faşizmin çözümlenmesine, çağdaş dünyada toplumsal sınıflara ve 1970’lerde Güney Avrupa’da diktatörlüklerin çökmesine Marksist bakış açısıyla destek veren çalışmalarda bulunmuştur.

Nicos Poulantzas’ın özellikle 1960’lı ve 70’li yıllardaki çalışmaları devletin materyalist ya da Marksist yorumlanışını canlandırmış, kapitalist devletin daha önce görülmeyen karmaşık ve kapsayıcı bir değerlendirmesini ortaya koymuştur. Hukuk, devlet ve ekonomi-politik alanlarındaki çalışmaları dolayımıyla Poulantzas, kapitalist devletin normal biçimi olarak hukuk devletinden (Rechtsstaat) özel hukukun ve kamu hukukunun sınıf ilişkilerini nasıl biçimlendirdiğine; hukuksal ideolojiden otoriter devlet biçimine; devlet-ekonomi ilişkisinden faşizm ve askeri darbelere kadar hukuk felsefesi ve sosyolojisini, genel kamu hukukunu ve hatta anayasa ve idare hukukunu ilgilendiren pek çok konu hakkında belirleyici tespitlerde bulunmuştur.

Poulantzas’ın devlet kuramından önce hukuk kuramıyla ilgilendiği ve erken çalışmalarının hukuk kuramı ve hukuk felsefesi üzerine olduğu göz ardı edilmemelidir. Poulantzas’ın devlet teorisine dair analizleri hukuk kuramından etkilenmiştir. Gerçekten de Poulantzas, hukuk fakültesinden mezun olduktan bir süre sonra, lisansüstü çalışmaları için Almanya ve Fransa’da bulunmuştur. 1964 yılında tamamlandığı ve ertesi yıl kitap olarak (Nature des choses et droit) basılan doktora tezinde Poulantzas, varoluşçu varlık kuramına dayanan revize edilmiş bir doğal hukuk teorisi oluşturmaya girişmiştir. Fakat Poulantzas’ın temel amacının bir doğal hukuk türünü savunmak olmadığını, kitabın ilk bölümünde “hukuksal değerlere ilişkin olarak genelde Marksist bir antropoloji kurduktan sonra, kitabın ikinci yarısını ‘hukuk sosyolojisi’ne ayır[dığını]” belirtmek gerekir.

Nicos Poulantzas 3 Ekim 1979’da intihar ederek yaşamına son vermiştir.

İLGİLİ KONULAR:

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

2005'ten beri çevrim içi felsefe yapıyoruz...