Felsefe.Gen.TR

Georg Simmel Kimdir?

05.11.2019
1.783

Alman sosyologlarının ilk kuşağından olan ünlü bir sosyologdur.

Berlin’de Yahudi bir ailede doğmuştur. Babasının erken ölümü üzerine kendisini yetiştiren Katolik bakıcısı sebebiyle bir Katolik olarak büyütülmüştür. Çalışmaları “toplumsal yapı” kavramının sosyoloji literatürüne kazandırılmasını sağlamıştır. En önemli eseri “Philosophie der Geldes” (Paranın Felsefesi) isimli yapıtıdır.

Simmel, Toplumsam Biçimler Okulu’nun kurucusu olan ve bir kapitalist toplum eleştirisi geliştiren sosyologdur. Simmel toplumdaki aynılaşmayı; vasat, ortalama bir zevkin oluşmasını seri üretime (production de masse) ve tüketime bağlamaktadır. Simmel’e göre yeni para anlayışı, kişinin insancıl özelliklerini bozar, kar arayışı modern toplumun ideolojisinin temelini oluşturur ve toplumsal ilişkilerde en önemli yeri tutar.

Simmel toplum kavramının gerçekte asla var olmadığını, gerçekte var olanın iki birey arasındaki etkileşim (interaction) olduğunu ileri sürer. Simmel’e göre sosyolojinin incelemesi gereken konu da temelde bu etkileşim formlarıdır. Simmel’e göre hakim olma, boyun eğme, kabul etme, dışlama vb. konuların ve kavramların hepsi beraber etkileşim formlarıdır ve her etkileşim formu bir problemin çözümünü amaçlar. Sosyoloji her bir etkileşim formunun nasıl tanımlandığı, hangi probleme cevap oluşturduğu, şimdiki haline nasıl geldiği ve ne gibi sonuçlar doğurduğu gibi sorular sormalıdır.

Simmel, toplumsal (daha doğrusu etkileşimsel) ilişkileri sosyal uzam dediği bir alanın içinde tanımlar ve etkileşim formlarının bu uzam içinde incelenebileceğini öne sürer. Tüm bu etkileşim formları içinde Georg Simmel’e göre en temel olanı, “Stranger”dır.

Ayrıca Lütfen Bakınız:

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

2005'ten beri çevrim içi felsefe yapıyoruz...