Felsefe hakkında her şey…

Ön Oluşumcu Dil Öğrenme Kuramı

29.04.2020
1.635

Dil bilimci Noam Chomsky’nin ön oluşumcu teorisi, çocukların şaşırtıcı dil yapılarının insan beyni yapısına işlendiği ve doğuştan çocukların dile eğilimli olduklarını ifade eder.

Chomsky, cümle kurma kurallarının küçük bir çocuğun doğrudan öğrenmesi veya bağımsızca keşfetmesi için çok karışık olduğuna inanmıştır. Bunun için tüm çocukların, tüm dillerdeki ortak kuralları içeren doğuştan biyolojik bir sisteme, dil edinme eğilimine sahip olduğunu savunmuştur. Bu, çocuklara duydukları dile bağlı olmadan, yeterli sözcük öğrenmelerinden itibaren kurallara uygun şekilde konuşmalarına olanak verir. Çünkü çocuklar sınırlı sayıda cümleler duyarlar ancak sınırsız sayıda cümleleri anlayacak ve üretecek kuralları oluşturabilmektedirler. Chomsky’nin ileri sürdüğü ve sadece insanlara özgü gördüğü LAD, doğumda olgunlaşmamış olarak kabul edilir.

Sinir sisteminin olgunlaşmasıyla o da olgunlaşır ve bu sayede çocuk dili kazanır, kuralları yapılaştırır ve gramere ilişkin konuşma üretir ve anlar. Tüm dünyada çocuklar, temel dil dönüm noktalarına benzer sıralar-da ulaşıyorlar. İnsanlar dışındaki gelişmiş memelilere dil öğretme çabalarının sonuçları ve beyindeki gelişmiş konuşma alanlarının varlığı da Chomsky’nin insanların özel yollarla konuşma için hazırlandığı görüşüyle uyumludur.

Kaynak: ATA-AÖF, GELİŞİM PSİKOLOJİSİ, Doç. Dr. Birol ALVER

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

2005'ten beri çevrim içi felsefe yapıyoruz...