Psikanalitik Kuram: Bilinçdışı ve Psişik Yapılar

Bilinçdışı ile dürtülerin farkındalık dışında olduğu zihinsel işlevler bölümü kastedilir. Psikanalitik bilinçdışı, popüler bir kavram olan bilinçaltına benzer ama aynı değildir. Psikanaliz için, bilinçdışı bilinçte olmayan her şey değildir. Örneğin, motor becerileri, istemdışı fizyolojik hareketler değil ancak bilinçli aktif düşüncedeki bastırılanlardır. Ayrıca, önyargı gibi otomatik süreçlerin örnekleri ve şimdiki ilişkilerin üzerindeki geçmişin etkileri bilinçdışıdır.Freud'a göre, psikolojik bastırma yoluyla aklın ötesine taşınan kültür tarafından kabul edilmeyen düşünceler, arzular ve istekler, travmatik yaşantılar ve acı veren duyguların deposu bilindışıydı. Ancak, içerik her zaman olumsuz olmak zorunda değildi. Psikanalitik bakış açısına göre, bilindışı sadece kendi etkileri ile fark edilebilen bir güçtü - kendini belirtilerle ifade ederdi.

Freud'un daha sonra geliştirdiği "yapısal teorisi"ne göre ego, superego ve id zihnin bölümleridir. "İd" "ilkel arzuları" (cinsellik, saldırganlık, açlık vs.) saklayan, "süperego" içselleştirilmiş norm, ahlak ve tabuları kapsayan, ve "ego" bu iki bölümün arabulucusu ve kendilik duygusuna yol veren bölümdür.Ayrıca Lütfen Bakınız:
 

  • İd Nedir?
  • Ego Nedir?
  • Süperego Nedir?

  •  
    < Psikoloji Dizinine Geri Git
    < Psikanaliz Dizinine Geri Git

    > Bu sayfaya ilişkin etiketler: Psikanaliz nedir, psikanaliz ne demektir, psikanaliz ne anlama gelir, psikanaliz tanımı nedir, psikanaliz nedir, psikanaliz ne demektir, psikanaliz nedir, Freud ve psikanaliz, psikanaliz tarihi, psikanaliz gelişimi, psikanaliz nedir, psikanaliz ne demektir