Felsefe hakkında her şey…

League of Legends’da Sinirlenmemek

07.04.2021
2.005
League of Legends’da Sinirlenmemek

Son yıllarda gelişen teknolojiyle birlikte oyun dünyasında da hızlı bir gelişme görülmektedir. Bilgisayar oyunları günün sinir ve stersini atmak için iyi bir seçenektir. Fakat bazı oyuncularda bu durumun tam tersi söz konusudur. Oyuncuları oynadıkları oyunlarda stres atmak yerine daha da fazla stres yaparak sinirlenmektedirler. Üstelik bu oyunlarda yapılan sinir ve stres kişilerin gündelik ve sosyal hayatlarına olumsuz olarak etki yapmaktadır. League of Legends’te bu grubun başını çeken oyunlardan biridir. Gerek sunduğu yüksek rekabet sistemi gerekse de bir takım oyunu olması sebebiyle lol oyununda sinirlenmek oldukça sık karşılaşılan bir durumdur.

Oyuncular kazanma hırsı, takım arkadaşlarının oynayışı, teknik problemler veya oyun içindeki diyaloglardan dolayı sinirlenebilmektedirler. Oyunda üst seviyelere ulaşmak isteyen oyuncular oyunda büyük bir kazanma hırsına bürünmektedirler ve bu hırsılarına yenik düşerek sinirlenebilmektedirler. Özellikle lol oyunundaki seviye yükseltme arzusu oyuncuları tetikleyen en büyük faktörlerden biridir.

Oyuncular farklı nedenlerden sinirlenerek hata yapmakta ve yaptıkları hatalar yüzünden ise daha fazla sinirlenmektedirler. Bu kısır döngü oynayışları kötü etkilerken oyuncuların yükselmelerinin önüne de büyük bir engel olarak ortaya çıkmaktadır. League of Legends’da sinirlenmeden seviye atlamak isterseniz LOL elo boost hizmetine buradan ulaşabilirsiniz. Oyunda sakin kalmayı başaran oyuncuların seviyelerini yükseltme ihtimalleri daha yüksektir.

Lol Oyununda Sinirlenmenin Sebepleri

Lol oyununda sinirlenmenin başlıca sebepleri takım oyunu yapısına sahip olması ve tırmanış sisteminde yükselme arzusudur. Fakat bunun yanında bazı başka sebepler de bulunmaktadır. Bu sebepler; Kazanma arzusu, oyun içi diyaloglar, rakiple yapılan diyaloglar, oyun içi bugları, kişinin kendi yaptığı hatalar, takım arkadaşlarının yaptığı hatlar, oyunu fazla ciddiye almak veya hiç ciddiye almamak vb. olarak sayılabilir.

Lol oyununda genellikle oyuncular tırmanıştaki yükselme arzusu sebebiyle takımlarıyla sağlıklı bir iletişim kuramamaktadırlar. Her zaman suçu başkasına yüklemeye ve tartışmaya girmektedirler. Bu tartışmalar karşılıklı olarak devam ederek küfürleşmeye kadar varmaktadır. Ayrıca tartışmalar diğer oyunculara da etki ederek dikkatlerinin dağılmasına ve hata yapmalarına sebep olmaktadır. Bazen ise oyuncular rakip takımın kışkırtmalarına maruz kalarak da sinirlenebilmektedirler.

Teknik problemler ise oyuncuların sinirlenmesinde etkin rol oynayan bir diğer faktördür. Oyunda oluşan buglar, bilgisayar sisteminin yetersizliği ve düşük internet oyuncuların öfkelenmesine sebebiyet vermektedir. Oyunun çok fazla ciddiye alan oyuncular ve ego yapan oyuncular da takımlarıyla yoğun tartışma ve diyaloglara girerek hem kendilerinin hem de takımlarını sinirlendirebilmektedir. Bunun yanı sıra oyunu hiç ciddiye almayıp sadece oyunculara sataşan kişiler de yine sinirleme sebepleri arasındadır.

Lol Oyununda Sinirlenmemek İçin Tavsiyeler

Her şeyden önce League of Legends’te amaç lig tırmanışında yükselmek olsa da lolün bir oyun olduğu ve eğlenmek için oynandığını unutmamak gerekir. Oyun sadece kazanmak için değil eğlenmek için de oynanmalıdır.

Oyunda kaybedilen savaşlarda takıma öfke püskürtmeden önce hatanın kişinin kendinden de kaynaklanıyor olabileceğini düşünmesi, bir tartışma olasılığını düşürerek problemin asıl kaynağının bulunması ve çözülmesini sağlamakta ve sinirlemeye engel olmaktadır. Takımda fikir ayrılıkları olağan olmakla beraber oyuncuların egoist davranmak yerine ortak karara varmaları da sinirlenmenin önüne geçmektedir. Oyun içinde bulunan iletişim ögelerini doğru kullanmak takım içi huzurunda sağlanmasındaki en önemli etkendir.

Oyundaki mesaj kısmında hakaret içerikli mesajlar yazmamak ve tartışmaya girmemek gerekir. Oyun sırasında tartışmakta ısrar eden takım arkadaşları uygun bir dille uyarılmalı ya da tartışmakta ısrar eden takım arkadaşları susturma özelliğini kullanarak görmezden gelinmelidir. Oyun içindeki sinyallerin kullanımı iletişim adına oldukça faydalıdır. Bu sinyallerin kullanımı da uygun şekillerde yapılmalıdır.

Son olarak oyunda oluşan teknik problemlerde oyuncuların kendi bilgisayar ya da internetlerinde sorun varsa iyileştirmeler ile yada oyun içi ayarlamalar yoluyla, sorun oyun kaynaklı ise bildirim sistemini kullanarak sorunun tekrarlamasını önlemeleri oyuncuların sinirlenmelerini de önlemektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. mhmmt.004 dedi ki:

    İmkansız, en sakin adam bile birkaç yıla katil olur bu oyunda

2005'ten beri çevrim içi felsefe yapıyoruz...