Felsefe hakkında her şey…

Kültürel Psikoloji Nedir?

05.05.2020
2.142

Kültürel psikoloji; belirli bir kültürde ortaya çıkan sorunları araştırarak kültürel çoğunluk yoluyla globale ulaşmayı amaçlayan bir disiplindir.

Kendini kültürel psikolog olarak tanımlayan araştırmacılar, kültürler arası psikologlara göre geleneksel deneysel ya da yarı deneysel yaklaşımları daha az kullanırlar ve kültürü kişiye içkin (kişinin ayrılamaz bir özelliği) olarak görürler.

Kültürel psikoloji belirli bir kültürdeki günlük pratiklerden doğan sorunları araştırma konusu yapar ve buna uygun araştırma yöntemi kullanır. Kültürler arası karşılaştırmalarla pek ilgilenmez.

Dolayısıyla kültürel psikologların etnografik yöntemler kullandıklarını söyleyebiliriz. Yani çok geniş bir biçimde gözlemi kullanırlar ve söz konusu kültürü zengin bir biçimde betimlerler. Odaklandıkları nokta bir kültür ile o kültür içinde yaşayan insanların psikolojik özellikleri arasında ilişkiler kurmaktır. Zira bu araştırmacılar, psikolojik süreçlerin kişi ile onun kültürü arasındaki karşılıklı ilişkiden ortaya çıktığı görüşünü benimserler.

Hatta bazıları için psikolojik süreçlerin ortaya çıkış temeli ve bu süreçlere dayalı ileriye yönelik tahminleri kişisel faktörlerden çok kültür tarafından belirlenir. Belki de bu yüzden bazıları için kültürel psikoloji, psikoloji ve antropolojinin melezlenmiş bir hâlidir. Kültürel psikoloji açısından kültür tüm psikolojik süreçlere bir temel oluşturduğu için kültür, psikolojik süreçlerin ilkelerine sonradan dayatılan bir olgu değil, tersine bu ilkelerin kendisinin kaynağıdır (Keith, 2011).

Kaynak: T.C. ANADOLU ÜNİVERSİTESİ YAYINI NO: 3867, AÇIKÖĞRETİM FAKÜLTESİ YAYINI NO: 2672; Dr. Öğr. Üyesi Aysel KAYAOĞLU, Prof. Dr. Çiğdem KIREL

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

2005'ten beri çevrim içi felsefe yapıyoruz...