Felsefe hakkında her şey…

Niklas Luhmann Kimdir?

10.11.2019
2.048

Niklas Luhmann 8 Aralık 1927 – 6 Kasım 1998 tarihleri arasında yaşamış olan Alman sosyolog ve düşünürdür.

Yönetim uzmanlığı ve sosyolojik sistem kuramının önde gelen düşünürlerinden birisidir.

II. Dünya Savaşı’nda askere alınmış, iki yıl savaştıktan sonra 1945 yılında 17 yaşındayken esir düşmüştür. Savaştan sonra önce Hukuk eğitimi almış, sonra Parsons’ın öğrencisi olmuş daha sonra da Almanya’da çeşitli üniversitelerde çalışmıştır. En önemli eseri 1997 yılında yayımlanan “Toplumun Toplumu” adlı eseridir.

Yaşamı boyunca 70 kitap ve yaklaşık 400 bilimsel makaleye imza atan Luhmann; hukuktan ekonomiye, politikadan sanata, dinden ekolojiye, kitle iletişim araçlarından aşka kadar birçok farklı alanda ve konuda çalışmalar yürütmüştür. Önceleri Talcott Parsons‘tan etkilenen Luhmann kısa zamanda kendi sosyal sistem teorisini geliştirmeye başlamıştır. Luhmann’ın sistem teorisi bütün çalışmalarında birbirine bağlı olmak üzere üç ana konuya odaklanır:

– Toplumun yapısı, örgütlenmesi, işlemesi ile ilgili bir kuram olarak Sistem Teorisi
– İletişim Teorisi
– Evrim Teorisi

Luhmann, sistem teorisinin en büyük düşünürlerinden birisidir. 1946-1949 yılları arasında Freiburg’da hukuk eğitimi görmüştür. 1960-1961 yıllarında, Harvard’da Talcott Parsons’la birlikte çalışma fırsatı bulmuştur. 1965 yılında, Almanya’da Sosyal Araştırmalar Enstitüsü Başlanlığına getirilmiştir. 1966 senesinde, Münster Üniversitesinde aynı zamanda doktor ve doçent, 1968 yılında ise Bielefeld Üniversitesinde profesör olmuştur. Yalnızca sosyoloji alanında değil; ekonomi, hukuk, teoloji, tarih, iletişim bilimleri alanların da birçok çalışma kaleme almıştır. 1998 senesinde Bielefeld’de hayata veda etmiştir.

Konu Başlıkları

Hazırlayan: Sosyolog Ömer YILDIRIM
Kaynak: Ömer YILDIRIM’ın Kişisel Ders Notları. Atatürk Üniversitesi Sosyoloji Bölümü 1. Sınıf “Felsefeye Giriş” ve 2., 3., 4. Sınıf “Felsefe Tarihi” Dersleri Ders Notları (Ömer YILDIRIM); Açık Öğretim Felsefe Ders Kitabı

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

2005'ten beri çevrim içi felsefe yapıyoruz...