Felsefe hakkında her şey…

Maurice Merleau-Ponty Kimdir?

08.11.2019
2.314

14 Mart 1908 – 3 Mayıs 1961 tarihleri arasında yaşamış olan Fransız filozoftur.

Hem fenomenoloji hem de varoluşçuluk içinde önde gelen isimlerden biri olarak anılır. Bilinç ve ahlakla ilgili problemler üzerinde duran Merleau-Ponty, bilinçle dünya arasındaki ilişkiyi ele almıştır. Ona göre, algı alanımız, duyumlardan oluşmaz, fakat aralarındaki mekanlarla birlikte, şeylerden meydana gelir. “Varoluşçu fenomenoloji” olarak bilinen eğilimin yetkin bir temsilcisidir Merleau-Ponty.

Merleau-Ponty, esas itibariyle annesi tarafından, Katolik anlam dünyasına bağlı olarak yetiştirilmiştir. Yaşamının seyrinde bu yönlü annesinin etkileri söz konusu olacaktır. 1924’te olgunluk sınavını, Fransa’da belli bir akademik derece olan “baccalauréat” ile vermiştir. 1926 yılından itibaren Jean-Paul SartreSimone de Beauvoir ve Jean Hayppolite ile tanışmıştır.

Merleau-Ponty, Paris’te Yüksek Öğretmen Okulu’nda öğrenim gördü. 1930 yılında felsefe öğretmenliği sınavını verdi. Onda ilk olarak Leon Brunschvicgs ve Henri Bergson‘un yazılarının etkisi görülür. Ardından Emilie Bréher ve Jean Laporte’nin etkilerinden söz edilebilir. Ancak düşüncelerinin şekillenmesinde Fenomenolojinin ve özellikle Edmund Husserl‘in belirgin etkileri olduğu açık olarak vurgulanması gereken bir noktadır.

1931-1935 yıllarında Beauvais ve Chartre’de ögretmenlik yapmıştır.1935-1937’de Esprit adlı bir dergide çalışmıştır. 1935’ten itibaren, Alexandre Kojéve’nin Hegel okumalarına dahil oldu.Üniversitede Karl Marx okudu. 1939’dan sonra Paris’te çeşitli okullarda felsefe öğretmenliği yapmış, 1945 yılında doktorasını gerçekleştirmiştir ve Lyon Üniversitesi’nde profesör olmuştur. 1945-1952 arasında Les Temps Modernes’nin yayın yönetmenliğini Jean-Paul Sartre ile paylaştı. 1949-1954 yıllarında, Sarborn’de profesör olarak Çocuk-psikolojisi ve Pedagoji üzerine çalıştı. 1952 yılında da ünlü College de France’da felsefe profesörü oldu. 1955 yılından itibaren Sarte ve Boauvoir ile arası açılmaya başladı. 1959 yılında etkileyici ve onun çok yönlü fenomenolojisini gösteren “Görünür ile Görünmez” yazmaya başladı, ancak kitabı tamamlayamadı. 3 Mayıs 1961’de beklemedik bir şekilde erken öldü.

Ayrıca Lütfen Bakınız:

– Maurice Merleau Ponty’nin felsefesi
– Maurice Merleau Ponty’nin çalışmaları
– Maurice Merleau Ponty kimdir?
– Dünyayı görebilmek için alışılageldik kabullerimizi kırmalıyız

Hazırlayan: Sosyolog Ömer YILDIRIM
Kaynak: Ömer YILDIRIM’ın Kişisel Ders Notları. Atatürk Üniversitesi Sosyoloji Bölümü 1. Sınıf “Felsefeye Giriş” ve 2., 3., 4. Sınıf “Felsefe Tarihi” Dersleri Ders Notları (Ömer YILDIRIM); Açık Öğretim Felsefe Ders Kitabı

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

2005'ten beri çevrim içi felsefe yapıyoruz...