Felsefe hakkında her şey…

Norman Kemp Smith Kimdir?

12.06.2021
1.718
Norman Kemp Smith Kimdir?

Norman Kemp Smith, bir marangozun oğlu olarak Dundee’de doğdu. Altı çocuktan biri olarak, ailesinde üniversiteye giden tek kişiydi ve 1893’te St Andrews Üniversitesinden “First in Mental Philosophy” isimli çalışmasıyla mezun oldu. Daha sonra 1906’ya kadar süren Zürih, Berlin ve Paris Üniversitelerinde aldığı on sekiz aylık eğitimle Glasgow Üniversitesinde asistan oldu.

Kemp Smith’in ilk kitabı, “Studies in the Cartesian Philosophy”, 1902’de yayınlandı ve bunun büyük etkisiyle St Andrews’tan doktora derecesi aldı. Aynı zamanda Hume üzerine çalışmaya başladı ve 1905’te, bir doğa bilimci olarak Hume yorumunu ilk kez özetleyen iki ufuk açıcı makalesi Mind’de yayınladı.

1906’da Kemp Smith, İskoçya’dan Princeton’a kadar uzun bir akademik yol izledi. O zamanlar Princeton Üniversitesi rektörü olan Woodrow Wilson ile oradaki psikoloji kürsüsü için görüştü ve ardından bu göreve atandı. Sonraki on yılı 1906’dan 1916’ya kadar Princeton’da geçirdi, 1913’te felsefe ve psikoloji bölümünün başkanlığını üstlendi. 1914’te felsefe profesörü oldu. Bu dönemde Kant’ın “Saf Aklın Eleştirisi”ne yazdığı yorum 1918’de yayınlandı.

1916’da, bir vatanseverlik ruhuyla, savaşta verilen mücadeleye katkıda bulunmak için İngiltere’ye döndü ve Londra’daki çeşitli devlet dairelerinde çalıştı.

Norman Kemp Smith

Norman Kemp Smith

Kemp Smith, daha önce kendisine St Andrews’de ders vermiş olan Andrew Seth Pringle-Pattison’ın ardından Edinburgh Üniversitesinde Mantık ve Metafizik Kürsüsüne atandığında Princeton’a dönmek üzereydi. Birkaç yıl sonra, “Kant’s Critique”nin çevirisi üzerinde çalışmaya yeniden başladı. Sonunda 1929’da yayınlandığında, hızla standart çeviri haline geldi ve o zamandan beri basılmaya devam etti. Bu çevirinin Almanca konuşanlar için bile (denildiğine göre) orijinalinden daha anlaşılır olduğu iddia edildi.

Daha sonraki çalışmasında Smith, Hume’a döndü ve Hume’un “Dialogues Concerning Natural Religion” (1935) isimli kitabının uzun bir girişle birlikte yeni bir baskısını düzenledi.

Bunu, ilk olarak Mind makalelerinde ana hatlarıyla belirtilen ve Hume’un incelenmesi ve yorumlanmasında etkili olduğunu kanıtlamaya devam eden, Hume’un natüralist yorumunu geliştirdiği “The Philosophy of David Hume” (1941) izledi.

Kemp Smith 1945’te Mantık ve Metafizik Kürsüsü’nden emekli oldu, ancak felsefi çalışmalarına devam etti ve 79 yaşında “New Studies in the Philosophy of Descartes”ı yayınladı.

1958’de hayata veda eden filozofun “The Credibility of Divine Existence” eseri ölümünden sonra 1967’de yayınlandı.

Hazırlayan: Sosyolog Ömer Yıldırım
Kaynak: Gordon Graham, Princeton Theological Seminary

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

2005'ten beri çevrim içi felsefe yapıyoruz...