Felsefe hakkında her şey…

Alfred Schütz Kimdir?

05.05.2020
2.426
Alfred Schütz Kimdir?

Alfred Schutz, Avusturya kökenli Amerikalı bir toplum felsefecisi ve sosyologdur. Viyana’da doğmuş, Viyana Üniversitesinde hukuk ve sosyal bilimler eğitimi almıştır. Fenomenolojiye güçlü bir ilgi duyan Schutz Avusturya’nın Almanlar tarafından işgaline dek Husserl ile entelektüel işbirliği içinde çalışmıştır.

Schutz, öğrencisi olduğu Husserl’in fenomenolojik felsefesini sosyolojiye dahil etmiş ve bunu diğer yorumlayıcı düşünce ekolleri ile kaynaştırmıştır. Düşünceleri Max Weber ve G.H. Mead’den de etkilenmiş olan (Turner, 2006:438) Schutz’un en önemli eserleri arasında “Toplumsal Dünyanın Fenomenolojisi” (1972) ve T.Luckman’la birlikte yazdığı “Yaşam Dünyasının Yapıları” (1974) sayılabilir.

Alfred Schutz (1899-1959) Viyana Üniversitesinde hukuk ve sosyal bilimler eğitimi alır. Schutz 1939’da ABD’ye giderek New School for Social Research’te öğretim üyesi olur ve fenomenoloji, sosyal bilimler metodolojisi çalışır. Schutz Edmund Husserl’in fenomenolojik felsefesini sosyal bilimler felsefesinin temeli olarak geliştirmiştir.

Schutz, Husserl’in öğrencisi olmamakla birlikte meslektaşı Felix Kaufmann ile birlikte anlama dayalı sosyolojiyi geliştirmeye çalışmıştır. Schutz bu çalışmalarının sonucunda ilk kitabı Der sinnhafte Aufbau der sozialen Welt’i yayınlar. Bu eser Husserl’in dikkatini çekmiş ve Husserl’in 1938’de ölümüne kadar onunla yazışmaya devam etmiştir. Schutz tüm hayatı boyunca kariyerini bir bankacı olarak devam ettirirken bir yandan da yarı zamanlı olarak da New York’taki New School for Social Research’te öğretime devam etmiştir.

Schutz, Husserl’in fenomenolojik felsefesine dayanarak toplumsal yaşamı farklı bir şekilde kavramsallaştırmaya çalışmış, böylece etnometodolojinin de temellerini atmıştır. Schutz’un dünya görüşü, toplumsal düzenin ortak varsayımlara ve yorumlamalara dayanan ve üzerinde uzlaşılmış bir gerçeklik olduğunu ileri süren oldukça yorumlayıcı bir görüştür.

ALFRED SCHUTZ HAKKINDA KONU BAŞLIKLARI

Hazırlayan: Sosyolog Ömer Yıldırım

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

2005'ten beri çevrim içi felsefe yapıyoruz...