Felsefe hakkında her şey…

Steven Lukes

14.12.2022
481
Steven Lukes

Steven Lukes ya da tam adıyla Steven Michael Lukes; 1941 doğumlu İngiliz siyaset bilimci, sosyolog ve filozoftur. Siyaset ve sosyoloji üzerine çok sayıda kitap ve makalenin yazarıdır.

Lukes, üniversite öncesindeki öğrenimini Newcastle upon Tyne, Royal Grammar School’da tamamladı. Ardından lisans eğitimini 1962’de girdiği Oxford Üniversitesine bağlı Balliol College’da aldı. Buradaki eğitimini onur derecesiyle bitirdikten sonra Nuffield Koleji’nde araştırma görevlisi ve Worcester Koleji’nde siyaset bilimi öğretim üyesi olarak çalıştı. 1967’de yüksek lisansını tamamlayan Steven Lukes, 1968’de Emile Durkheim üzerine yaptığı çalışmalarla doktorasını bitirdi. 1966’dan 1987’ye kadar daha önce öğrenim gördüğü Balliol College’da siyaset alanında öğretmen olarak çalıştı.

British Academy (FBA) üyesi olan Steven Lukes, Paris Üniversitesi, Kaliforniya Üniversitesi ve New York Üniversitesinde sosyoloji profesörü olarak görev aldı. 1974’ten 1983’e kadar Uluslararası Sosyoloji Derneği’nin Sosyoloji Tarihi Komitesi’nin başkanlığını yaptı. 1995’ten 1996’ya kadar Avrupa Üniversite Enstitüsü’nde Avrupa Vatandaşlık Forumu’nun eş direktörlüğünü yaptı.

Nisan 2006’da üçüncü evliliğini bir siyaset eleştirmeni ve yazar olan Katha Pollitt ile yatı. Öncesinde İngiliz Avukat Nina Stanger ile evliliği bulunan Steven Lukes’un bu evliliğinden üç çocuğu dünyaya gelmiştir.

Lukes’in ilk önemli eseri, Emile Durkheim’ın hayatı ve fikirleri üzerine yaptığı kapsamlı çalışmasıdır. Bu çalışmasıyla sosyoloji ve antropolojide Durkheimcı geleneğe büyük bir katkı sağlamıştır. Daha sonra bireycilik kavramının tarihi ve çeşitli anlamları üzerine bir çalışma yayınlamıştır.

Steven Lukes’in akademik ilgi alanları arasında özellikle iktidar kavramına odaklanan siyaset sosyolojisi; siyaset teorisi ve siyaset felsefesi; Marksizm ve diğer sosyalist gelenekler; sosyal bilimler felsefesi; düşünce tarihi, özellikle Condorcet’nin siyasi düşüncesi; politik mizah ve hiciv ve son zamanlarda da ahlak sosyolojisi vardır.

İLGİLİ KONULAR:

Hazırlayan: Sosyolog Ömer Yıldırım

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

2005'ten beri çevrim içi felsefe yapıyoruz...