Felsefe hakkında her şey…

Ralf Dahrendorf Kimdir?

19.04.2020
2.293

Tam adıyla Ralph Gustav Dahrendorf ya da Baron Dahrendorf 1 Mayıs 1929 -17 Haziran 2009 tarihleri arasında yaşamış olan Alman kökenli İngiliz sosyolog, filozof, siyaset bilimci ve liberal politikacıdır.

Ralf Dahrendorf, Hamburg’da Alman bir politikacının oğlu olarak doğmuştur. 16-17 yaşlarını bir toplama kampında geçirmek zorunda kalan Dahrendorf, Hamburg Üniversitesinde felsefe ve filoloji alanında aldığı eğitime sosyoloji alanında devam etmiştir. Özelikle Karl Popper’ın düşüncelerinden etkilenmiş olan Dahrendorf toplumsal açıklamaların genel ilkelerini belirlemek ve çatışmayı oluşturan etkenleri ortaya koymakla ilgilenmiştir.

Dahrendorf akademik kariyerinin yanı sıra politik alanda da bir kariyer yapmıştır, Alman parlamentosunun bir üyesi olmaya hak kazanmış, Avrupa Toplulukları Komisyonu’nda dış ilişkiler, eğitim, bilim ve araştırmalardan sorumlu üye olarak çalışmıştır. Çok sayıda ödüle sahip olan Dahrendorf’un en önemli eserleri arasında Sanayi Toplumunda Sınıf ve Sınıf Çatışması (1959), Almanya’da Toplum ve Demokrasi (1967), Yeni Özgürlük (1975), Yaşam Şansları (1979) ve Modern Sosyal Çatışma (1988) sayılabilir. Dahrendorf, 2009 yılında yaşama veda etmiştir.

Konu Başlıkları

Hazırlayan: Sosyolog Ömer Yıldırım

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

2005'ten beri çevrim içi felsefe yapıyoruz...