Felsefe hakkında her şey…

Karl Popper

08.11.2019
4.223
Karl Popper

Karl Popper genellikle yirminci yüzyılın en büyük bilim filozoflarından biri olarak kabul edilir. Aynı zamanda önemli bir sosyal ve siyasi filozof, kendini eleştirel rasyonalist olarak tanımlayan, bilimde ve genel olarak insan ilişkilerinde her türlü şüpheciliğin ve göreceliliğin kararlı bir karşıtı ve “Açık Toplum”un yılmaz bir savunucusudur.

Popper‘ın düşüncesinin dikkat çekici özelliklerinden biri de entelektüel etkisinin kapsamıdır: Bertrand Russell tarafından övgüyle karşılanmış, London School of Economics‘te Imre Lakatos, Paul Feyerabend ve bağışçı George Soros’a ders vermiş, David Miller, Joseph Agassi, Alan Musgrave ve Jeremy Shearmur’u araştırma asistanları arasına katmış, Thomas Szasz tarafından “en değerli öğretmenlerim arasında” şeklinde nitelendirilmiş ve ekonomist Friedrich Hayek ve sanat tarihçisi Ernst Gombrich ile yakın ilişkiler kurmuştur. Ayrıca, Peter Medawar, John Eccles ve Hermann Bondi, onun çalışmalarına entelektüel olarak borçlu olduklarını kabul ettiklerini beyan eden seçkin bilim insanları arasındadır. Hermann Bondi ayrıca onun için “Bilimde yöntemden fazlası yoktur ve yöntemde de Popper’ın söylediğinden daha fazlası yoktur.” ifadelerini kullanmıştır.

Karl Popper 28 Temmuz 1902 ila 17 Eylül 1994 tarihleri arasında yaşamış Avusturya kökenli İngiliz filozoftur. Bilim felsefesine önemli katkılarda bulunmuştur.

Tam adı Karl Raimund Popper olan Popper 28 Temmuz 1902’de Viyana’da doğdu. 1918-1928 yılları arasında Viyana Üniversitesinde öğrenim gördü. Aynı dönemde, yirmi yaşındayken, Viyanalı usta Adalbert Pösch’ten marangozluk eğitimi de aldı ve 1924’te kalfa oldu. 1928 yılında dil kuramcısı Karl Bühler’in danışmanlığında doktorasını verdi. Naziler’in Avusturya’yı işgalinden önce, 1937’de, Yeni Zelanda’ya göçtü. Burada, Canterbury University College‘da doçent oldu ve 1945 yılı sonuna dek felsefe dersleri verdi.

Karl Popper 1945’te İngiliz vatandaşlığına geçti. 1946’da İngiltere’ye giderek, London School of Economics and Political Science‘ta mantık ve bilimsel yöntem profesörü olarak çalıştı. 1961’de Tübingen’deki bir toplantıda, Theodor W. Adorno’yla olguculuk tartışması”na (Positivismusstreit) girişti. 1965 yılında Kraliçe II. Elizabeth tarafından kendisine “Sir” unvanı verildi. 1969’da London School of Economics and Political Science’tan emekli oldu. Bu tarihten sonra, çeşitli üniversitelerde konuk profesör olarak dersler vermeyi sürdürdü, birçok ödüle layık görüldü ve çalışmalarını daha çok kitaplarının yazımında yoğunlaştırdı.

Karl Popper 17 Eylül 1994’te East Croyden’da (Londra) öldü.

Yazan: Sosyolog Ömer Yıldırım

İlgili konular:

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

2005'ten beri çevrim içi felsefe yapıyoruz...