Felsefe hakkında her şey…

Latin Kilise Babaları

12.05.2020
1.466

Bunlar sırasıyla Tertullianus ve Aziz Ambrosius’tur. Tertullianus, Latince yazan ilk kilise babasıdır. Keskin dönüşler yapabilen kişiliğiyle Tertullianus, sivri bir dille önce felsefe sonra da Hristiyanlık aleyhine eleştirirler yapmıştır.

Bu açıdan onun düşüncelerini ve kişiliğini incelemek her zaman araştırmacılara ilgi çekici gelmiştir. Diğer Latin kilise kabası Ambrosius, Augustinus’u etkilemiş dikkat çekici bir yorumcudur. Aşağıda onun ahlak temelli yorumlarının kısa bir sergilemesini yapma görevini üstlendik.

Yunan kilise babaları, Yunan dilinde yazmış ve genellikle de bu dilde konuşmuş insanlardı. II. yüzyılın sonları ile III. yüzyılın başlarında Roma’da artık Latince yazan ve konuşan kilise babalarının ortaya çıktığını görüyoruz. Augustinus’tan önce birçok Latin kilise babası olmasına rağmen biz burada onlardan sadece ikisini incelemeyi üstleneceğiz. Bunlardan biri kilise babaları tarihi içinde ilginç kişiliği, felsefeye karşı sert tavrı ve retoriğiyle öne çıkan Tertullianus; diğeriyse Augustinus’un hocası olan ve onun Hristiyanlığa girmesinde etkili olan Aziz Ambrosius’tur.

Latin kilise babalarından Tertullianus ve Ambrosius, felsefe karşısında aldıkları reddedici tutumla kendilerini göstermişlerdir. Ancak bu onların öğretisinde felsefenin izlerini bulmamıza engel değildir. Tertullianus, saçma olana inanmayı vazeden tuhaf materyalist öğretisiyle ilgi çekici bir kişilik olarak tarihe geçmiştir. Augustinus’un hocası olan Ambrosius ise her şeyi ahlaksal kavramlar aracılığıyla yorumlamak isteyen tavrı ve kutsal metinlerde bulduğu yeni Platoncu izleri takip etme özelliğiyle sivrilmiştir.

Konu Başlıkları

Hazırlayan: Sosyolog Ömer Yıldırım

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

2005'ten beri çevrim içi felsefe yapıyoruz...