Felsefe hakkında her şey…

Philipp Frank Kimdir?

10.11.2019
1.545

Avusturyalı fizikçi, matematikçi ve filozoftur.

Philipp Frank 20 Mart 1884 tarihinde Avusturya-Macaristan İmparatorluğu’nun başkenti Viyana’da doğmuştur. Viyana Üniversitesi’nde fizik eğitimi gören Frank, doktorasını aynı üniversitede 1907 yılında Ludwig Boltzmann’ın gözetiminde teorik fizik alanında tamamlamıştır. Albert Einstein, 1912’den 1938’e kadar kaldığı Prag Charles Üniversitesi’nde Frank’ı kendisinden sonra halefi olarak önermiştir.

Harvard Üniversitesi’nde fizik ve matematik alanlarında öğretim görevlisi olarak ders vermek için Amerika Birleşik Devletleri’ne göç eden Frank, 1947’de Amerikan Sanat ve Bilimler Akademisi’nin bir parçası olarak Bilim Birliği Enstitüsü’nü kurmuştur.

Bilim felsefesinin pek çok dalında araştırmalar yapan ve eserler veren Frank, mantıksal pozitivist olarak Viyana Çevresi’ne üyesi olmuştur. Ernst Mach‘ın etkisinde kalmış ve Vladimir Lenin tarafından kaleme alınan “Materyalizm ve Ampiryokritisizm” adlı eserde eleştirilen Machçılardan birisi olarak yer almıştır.

Frank, 21 Temmuz 1966 tarihinde, ABD’nin Massachusetts eyaletinin Cambridge şehrinde 82 yaşında iken hayatını kaybetmiştir.

Hazırlayan: Sosyolog Ömer YILDIRIM
Kaynak: Ömer YILDIRIM’ın Kişisel Ders Notları. Atatürk Üniversitesi Sosyoloji Bölümü 1. Sınıf “Felsefeye Giriş” ve 2., 3., 4. Sınıf “Felsefe Tarihi” Dersleri Ders Notları (Ömer YILDIRIM); Açık Öğretim Felsefe Ders Kitabı

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

2005'ten beri çevrim içi felsefe yapıyoruz...