Felsefe hakkında her şey…

Thomas Luckmann Kimdir?

15.06.2021
2.820
Thomas Luckmann Kimdir?

Thomas Luckmann 14 Ekim 1927 ila 10 Mayıs 2016 tarihleri arasında yaşamış ve çoğunlukla Almanya’da çalışmış bir Alman ve Sloven kökenli Amerikalı-Avusturyalı sosyologdur.

Yugoslavya, Jesenice’de doğan Thomas Luckmann, Viyana Üniversitesi ve Innsbruck Üniversitesinde felsefe ve dil bilim okudu. 1950’de Benita Petkeviç ile evlendi. Kendi döneminde iletişim sosyolojisi, bilgi sosyolojisi, din sosyolojisi ve bilim felsefesi alanındaki çalışmaların merkezinde yer aldı.

En iyi bilinen yapıtları, 1966 tarihli The Social Construction of Reality: A Treatise in the Sociology of Knowledge (Peter L. Berger ile birlikte yazılmıştır), The Invisible Religion (1967) ve The Structures of the Life-World (1973) isimli kitaplarıdır.

Luckmann, Avusturyalı-Amerikalı bilim adamı Alfred Schütz tarafından kurulan fenomenolojik yönelimli sosyoloji okulunun takipçisiydi. Fenomenolojik sosyolojinin, modern toplumlarda din sosyolojisinin ve bilgi ve iletişim sosyolojisinin kurulmasına katkıda bulunmuştur. Çalışmalarının disiplinler arası doğası, bugün de sosyoloji ve diğer disiplinlerde ilgili olmaya devam etmektedir.

Hazırlayan: Sosyolog Ömer Yıldırım

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

2005'ten beri çevrim içi felsefe yapıyoruz...