Felsefe hakkında her şey…

Fransız Materyalizmi (Maddeciliği) Nedir?

17.11.2019
2.591
Fransız Materyalizmi (Maddeciliği) Nedir?

Fransız materyalizmi ya da Fransız özdekçiliği, 18. yüzyılın önemli fikir akımlarından birisidir.

Fransız materyalizmi (özdekçiliği) Fransız mekanik maddecilik anlayışıdır. Başta Denis Diderot olmak üzere Julien Offroy de la Mettrie ve Paul Henri Baron d’Holbach, Fransız materyalistleri adıyla anılırlar.

Fransız maddeciliği Descartes ve Locke kaynaklarından oluşmuştur. Descartes fiziğinde maddeciydi, maddedeki kendiliğinden yaratıcı gücü sezmiş ve özdeğin hareketini mekanik bir hareket olarak açıklamıştı. Fransız maddecilerinin mekanizmi de Descartes düşüncesinden gelmektedir.

Fransız maddecilerinin ayırıcı niteliği, mekanikçi maddeci oluşları ve doğasal evrimi açıklayamamaları, maddeciliği toplumsal yaşama uygulayamamalarıdır. Bunlara karşı maddecilik savaşındaki ileri atılımları ve düşünceleriyle geniş toplulukları etkilemeleri çağlarına kendi damgalarını vurmalarının nedeni olmuştur.

Dosdoğru ve yalın bir anlamda söylemek gerekirse 18. yüzyıl Aydınlanma Çağı Fransız felsefesi ve özellikle Fransız maddeciliği, mevcut siyasal kurumlara karşı, mevcut dine ve teolojiye karşı mücadele etmekle kalmadı; fakat onun kadar 17. yüzyıl metafiziğine karşı ve özellikle Descartes, Malebranche, Spinoza ve Leibniz’inki olmak üzere her türlü metafiziğe karşı, açıkça ve uluorta mücadele etti. 17. yüzyıl metafiziği, Fransız maddeciliğine alanı bırakmak zorunda kaldı.

Maddecilik, Büyük Britanya’nın çocuğudur. Fransız maddeciliğiyle İngiliz maddeciliği arasındaki ayrım, iki ulus arasındaki ayrımdır. Fransızlar, İngiliz maddeciliğine ruh, et ve kan, söz güzelliği kattılar. Ona yoksun bulunduğu heyecanı ve zarafeti verdiler, onu uygarlaştırdılar.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

2005'ten beri çevrim içi felsefe yapıyoruz...