Felsefe hakkında her şey…

Kültürlenme Nedir?

21.11.2019
7.936
Kültürlenme Nedir?

Kültürlenme, değişik kültürlere sahip kimselerin bir araya gelerek birbirlerini etkilemesi sonucunda ortaya çıkan yeni kültürel bileşime denir.

Kültürlenme daha geniş anlamıyla ise farklı kültürel yapılardan gelen kişilerin başka bir kültürel alana gelmeleri durumunda ya da geldikleri yerde yeni bir uyarlanma ihtiyacıyla karşılaştıklarında, ne içine girdikleri kültürde bulunan ne de ait oldukları kültürde var olan yeni bir öge yaratmaları, yeni bir bireşime varmaları durumudur.

Bir kültürlenme örneği olarak kentleri saran gecekondular gösterilebilir. Kentlerde gördüğümüz gecekondular, ne kırsal bölgelerdeki mesken tipine ne de kentlerin bildik mesken tipine benzemektedir. Dolayısıyla köyden kente gelenler, bir kültürlenme biçiminde, buradaki yeni barınma ihtiyaç­larına yönelik yeni bir konut formu meydana getirmişlerdir.

Arabesk müzik de ayrı bir kültürlenme örneği olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu müzik biçimi ne daha önceki geleneksel müzik alışkanlıkları­na ne de alışıldık kent müziğine uyan bir tarzda, modernleşme sürecinde yeni bir kentsel müzik türü olarak ortaya çıkmıştır.

Başka türden kültürlenme örnekleri de vardır.

Kültürel yayılma yoluyla başka kültürlere giren yeni ögeler, o kültürler tarafından dönüştürülerek yeni biçimler almışlar ve geldikleri yerdeki biçimlerinden farklılaşmışlardır.

Örneğin çay kültürü, kültürel yayılma yoluyla Güneydoğu Asya’dan dünyaya dağılmıştır. Ancak başka ülkelerde olduğu gibi Türkiye’de de sanki Türk kültürünün ayrılmaz bir parçasıymış görüntüsü kazanmış olan çay ince belli bardaklarda ve kahvaltıdan başlayarak günün her saatinde tüketilen bir içecek olarak, gerek sunulma gerekse tüketilme biçimiyle köken aldığı yerden oldukça farklılaşmış bir kültürel biçime dönüşmüştür.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

2005'ten beri çevrim içi felsefe yapıyoruz...