Edimsel Koşullanma Nedir?

Psikoloji ile yakından ilgilenen hemen herkes, “Skinner Kutusu”nu ve Skinner’ın, edimsel davranış üzerinde önemle durduğunu bilir.

Edimsel davranış, gözlemlenebilir herhangi bir uyarıcı olmaksızın ortaya çıkar. Organizmanın tepkisi doğal, yani bilinen ve gözlenebilen herhangi bir uyarıcı ile ilişkili değildir. Bunun anlamı, tepkinin ortaya çıkmasını sağlayan herhangi bir uyarıcının kesinlikle bulunmaması değil, tepki ortaya çıktığında bir uyarıcının fark edilmemesidir. Skinner Kutusu’ndaki farenin edimsel hareketi, uyarıcıyı almaya yardım eder. Fare manivelaya bastığında yiyeceği alır; fakat manivelaya basmadan hiçbir şekilde yiyeceği alamaz.

Skinner edimsel davranışın gerçek yaşamdaki insan öğrenmesi durumunu daha çok temsil ettiğine inanmıştır. Ona göre davranış çoğunlukla edimsel türdedir. Skinner’a göre davranış bilimine en etkili yaklaşım edimsel davranışın koşullanmasını ve sönmesini araştırmaktır.

Skinner ve Fare Deneyi

Aç bırakılan bir fare Skinner Kutusu’na yerleştirilmiş farenin bu kutu içinde rahatça dolaşmasına izin verilmiştir. Fare sonunda yiyecek deposunu çalıştırarak küçük bir yiyecek parçasının tablaya düşmesini sağlayan manivelaya tesadüfen basmıştır. Birkaç pekiştirmeden sonra kullanım hız kazanmıştır.

Ömer YILDIRIM hakkında
Sosyolog Ömer YILDIRIM 1985'te Erzurum'da doğdu. İlk, orta ve yüksek öğrenimini Erzurum'da tamamladı. Sırasıyla; Abdurrahim Şerif Beygu İlkokulu, Ahmet Yesevi İlköğretim Okulu, Erzurum Cumhuriyet Lisesi ve Atatürk Üniversitesinde okudu. 2009 yılında Atatürk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü'nden mezun oldu... devamını oku »

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*