Felsefe hakkında her şey…

Edward Lee Thorndike Kimdir?

04.11.2019
3.716

Edward Lee “Ted” Thorndike, eğitim psikolojisinin babası olarak bilinen Amerikalı psikologdur.

Karşılaştırmalı psikoloji alanında çalışmalar yürütmüştür.

Öğrenmenin temelini “Duyusal uyarıcılar ile harekete geçiriciler arasında kurulan bağ oluşturur” önermesini ortaya atmış bunu bağlaşımcılık teorisi ile açıklamıştır. Bu teori ile eğitimsel psikolojiye bilimsel bir yaklaşım getirmiştir. Thorndike, ayrıca çalışanlarla ilgili testler ve sınavlar geliştirerek, endüstriyel problemlerin çözümüne katkı sağlamıştır. 1912 yılında Amerikan Psikiyatri Birliği’nin başkanlığını yürütmüştür.

31 Ağustos 1874’te Massachusets’te Williamsburg’da doğan Thorndike 9 Ağustos 1949’da New York’ta Montrose’da öldü. Bir papazın oğluydu. 1891’de girdiği Wesleyan Üniversitesinde dilbilim öğrenimi gördü. Bu sırada okuduğu William James’in The Principles of Psychology (“Psikolojinin İlkeleri”) adlı kitabından derin bir biçimde etkilenerek üniversiteyi bitirdiği 1895’te Harvard Üniversitesine girip William James’in yanında psikoloji dalında uzmanlık çalışmalarına başladı. Orada geçirdiği iki yıl boyunca hayvanlar üzerinde, öğrenmeye ilişkin çok sayıda deney gerçekleştirdi. Bir kafese kapatılan kedilerin bir ödül söz konusu olduğunda deneme yanılma yoluyla oradan kaçmayı öğrendiklerini ortaya koyduğu teziyle, 1897’de Columbia Üniversitesinden doktora derecesini elde etti. 1898’de Animal Intelligence (“Hayvan Zekâsı”) adıyla kitap olarak yayımladığı tezi deneysel yöntem, karşılaştırmalı hayvan psikolojisi ve öğrenme kuramı üzerine klasik bir yapıt durumuna geldi.

1899’da, yıllar boyunca yüzlerce öğretmeni yetiştireceği Columbia Üniversitesinde psikoloji okutmanlığına başlayan Thorndike, 1904’te eğitim psikolojisi profesörü oldu. 1917-1918 yıllarında ABD ordusunun Personel Sınıflandırma Komitesi’nde görev aldı ve askeri personelin zihinsel yetilerini ölçmek için çalışmalar yaptı. 1921’de Teachers College’a bağlı Eğitim Araştırmaları Enstitüsü’nün müdürlüğüne getirildi. Psikolojiyi matematik, cebir, okuma, yazma, yabancı dil öğretme ve öğrenme alanlarına ilk uygulayanlardan olan Thorndike, okulların daha etkili öğretim yapmaları için ne yapılması gerektiği tartışmalarına katıldı ve görüşleri yaygın bir kabul gördü. 1940’ta emekliye ayrılmasına karşın ölümüne değin bilimsel çalışmalarını sürdürdü. Yaşamı boyunca çeşitli ABD ve Avrupa üniversitelerinden ve bilim derneklerinden onursal unvanlar alan Thorndike, Amerikan Ulusal Bilimler Akademisi üyesiydi.

Ayrıca lütfen bakınız:

– Thorndike’ın öğrenme kuramı

Hazırlayan: Sosyolog Ömer YILDIRIM
Kaynak: Ömer YILDIRIM’ın Kişisel Ders Notları. Atatürk Üniversitesi Sosyoloji Bölümü 1. Sınıf “Felsefeye Giriş” ve 2., 3., 4. Sınıf “Felsefe Tarihi” Dersleri Ders Notları (Ömer YILDIRIM); Açık Öğretim Felsefe Ders Kitabı

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

2005'ten beri çevrim içi felsefe yapıyoruz...