Felsefe hakkında her şey…

Anthony Giddens Kimdir?

02.11.2019
2.100

Anthony Giddens, (Baron Giddens, d. 18 Ocak 1938), İngiliz sosyolog.

Giddens Edmonton, Londra’da doğdu, Londra Ulaşım’da çalışan bir katibin oğlu orta sınıf bir ailenin çocuğu olarak büyüdü. Ailesinde üniversiteye giden ilk kişiydi. Lisans derecesini Hull Üniversitesi’nden 1959’da aldı, daha sonra Londra Ekonomi Okulu’ndan yüksek lisans derecesini aldı, bunu 1974’te Cambridge Üniversitesi’nden alınan PhD derecesi takip etti. 1961’de toplum psikoloji öğrettiği Leicester Üniversitesi’nde çalışmaya başladı.

İngiliz toplumbiliminin gelişim yerlerinden biri olan Leicester’da, Norbert Elias’la tanıştı ve kendi kuramsal pozisyonunu oluşturmaya başladı. 1969’da, İktisat Fakültesi’nin bir alt bölümü olacak Toplumsal ve Siyasal Bilimler Komitesi(SPS)’nin oluşumuna yardım edeceği Cambridge Üniversitesi’nde bir pozisyona atandı.

Giddens dünyanın en ünlü ve üretken olan sosyoloji profesörlerindendir. Büyük Britanya’da Cambrige Üniversitesi’nde sosyoloji kürsüsünün başkanlığını yapmıştır. Modernlik ve postmodernite üzerine pek çok çalışması vardır. Özellikle anglo-sakson olan akademik çevrelerde çok popülerdir. Modern toplumsal teorinin merkezi sorunlarının eylem ve yapı arasında kurulmuş bulunan bir karşıtlıktan türediğini savunan ve buna yapılaşma kavramıyla çözüm öneren Anthony Giddens’in yapılaşma teorisi sosyologlar ve siyaset bilimciler arasında yaygın bir ilgiyle karşılanmış ve tartışılmıştır. Son yıllarda modernliğin doğası ve insan ilişkilerine getirdiği boyut hakkında bir dizi kitap yazmıştır.

Yapılandırma kuramı ve modern toplumlar üzerindeki bütünsel görüşleriyle tanınır. Sosyoloji alanındaki en önemli modern bilimcilerden biridir. 29 dilde yayımlanan 34’ten fazla kitabıyla, yılda birden fazla kitap yayınlamış bir yazardır. John Maynard Keynes’den sonra İngiltere’nin en tanınan sosyal bilimcisidir.

Akademik hayatında üç önemli aşama belirlenebilir:

İlki, klasiklerin bir yeniden yorumlanmasına dayanan, toplumbilimin kuramsal ve yöntembilimsel olarak anlaşılmasını ortaya koyan, toplumbilimin ne olduğuna dair yeni bir ufku içeren kısımdır. Bu dönemin büyük çalışmaları Kapitalizm ve Modern Toplum Kuramı (1971) ve Toplumbilimsel Yöntemin Yeni Kuralları (1976) dır.

İkinci aşamada Giddens ikisine de bir öncelik tanımadan yapılandırma kuramını geliştirdi, ajansın ve yapının çözümlemesi. Bu dönem çalışmaları, Toplum Kuramında Merkezi Sorunlar(1979) ve Toplumun Oluşumu(1984)gibi, ona toplumbilimsel arenada uluslararası bir ün getirdi.

Son dönem ise modernite, küreselleşme ve siyaset, özellikle modernitenin toplum hayatı ve birey yaşamı üzerine etkisi.Bu dönem onun postmoderniteyi eleştirmesini ve Modernitenin Sonuçları(1990), Modernite ve Kimlik(1991), İçtenliğin Dönüşümü(1992), Solun ve Sağın Ötesinde (1994) ve Üçüncü Yol: Sosyal Demokrasinin Yenilenmesi (1998)’de görülebilen, siyasette “ütopyacı gerçekçi” üçüncü yol tartışmaları ile belirginleşmektedir.

Derleyen: Sosyolog Ömer Yıldırım
Kaynak: Atatürk Üniversitesi Sosyoloji Bölümü 1. Sınıf “Sosyolojiye Giriş” ve 3. Sınıf “Çağdaş Felsefe Tarihi” Dersi Ders Notları (Ömer YILDIRIM)

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

2005'ten beri çevrim içi felsefe yapıyoruz...