Felsefe hakkında her şey…

Angela Yvonne Davis Kimdir?

02.11.2019
1.361

1970’li yıllarda, politik tutukluların hakları hareketininin sembolü olan, ABD’li insan hakları savunucusu, filozof, hümanist ve yazar. Ayrıca 1980 ve 1984 yıllarında ABD Komünist Partisi, Amerika başkan yardımcılığı adayı idi.

Amerikan zencilerinin özgürlük mücadelesini de destekleklemiş olan Davis, ABD Komünist Partisi’nin üyesi olduğu için mesleki hayatında, SSCB ile Soğuk Savaş halinde olan ABD hükümetinin baskılarıyla ve çeşitli suçlamalarla karşılaştı Soledad Üçlüsü’nün mahkemede savunmasını yaptı. Suçlu bulunması muhtemel bir suç nedeniyle kaçan ve FBI’ın aradığı suçlular listesine giren Davis, tutuklanıp sonra serbest bırakıldı. Şubat 1995’te 1991’den beri ders verdiği Kaliforniya Üniversitesi’nin bir kürsüsünün başına getirildi.

Angela Davis orta sınıfa mensup siyahi bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelir. Daha 15 yaşında iken, American Friends Service Committee bursunu kazanarak, New York’da “Little Red School House” olarak tanınan ilerici özel okul Elisabeth Irwin lisesinde öğretim gördü. İlk olarak burada Marksizm’le tanıştı ve okuldaki komünist gruba katıldı.

1961 tarihinden itibaren Waltham Massachusetts’deki Brandeis Universitesi’nde Fransız edebiyatı okumaya başladı ve 1962 yılında Sorbonne’da okumak üzere bir yıllığına Fransa’ya gitti.

1960 yılında ve takip eden yıllarda Birmingham’da siyahi insan hakları savunucularına karşı çok sayıda bombalı suikastler düzenlendi. 1963 yılında Birmingham baptist kilisesine Ku Klux Klan örgütünün yaptığı bir kundaklama sonucu çıkan yangında, Angela Davis’in de tanıdığı dört kız çocuğu ölmüştü.

Brandeis Üniversitesi’nde Herbert Marcuse’dan ders aldı ve onun aracılığı ile filozofi ve sosyoloji okumak üzere 1965 Eylül’ünde Frankfurt (Main) / Almanya’ya gitti. Diğer hocaların yanı sıra Adorno ve Horkheimer’ın derslerine katıldı. Frankfurt’da Sosyalist Alman Öğrencileri Birliği’ne (SDS) katıldı ve Vietnam savaşı karşıtı eylemlerde aktif olarak rol aldı. Amerika’da siyahların mücadelesi giderek güçlenmeye başlayınca, 1968 yılının Ağustos ayında Amerika’ya döndü. Burada Student Nonviolent Coordinating Committee’ye (SNCC) katıldı ve kısa bir süre sonra Black Panther Party üyesi oldu. 1968 Haziran’ında ABD Komünist Partisi siyahlar hücresi Che-Lumumba-Club’a üye olarak katıldı.

Davis, Herbert Marcuse ile birlikte Kaliforniya Üniversitesi, San Diego’ya gitti ve 1968 yılında tahsilini tamamladı. Doçent olarak işe ancak mahkeme kararı ile başlayabildi; fakat komünist parti üyesi olduğu açığa çıkınca, 1970 yılında işten atıldı. Parti üyeliği SNCC’de de sorun olunca, oradan da ayrıldı.

ngela Davis, Black Panther Party üyesi olan ve 18 yaşından bu yana hapis yatan George Jackson’a hapishane koşullarını anlatan bir kitap yazmasını önerir. O da Soledad Brother kitabını yazar. Ağustos 1970’de Jackson’ın kardeşi Jonathan, abisini kurtarmak için mahkeme salonuna silahlı bir saldırıda bulunur. Bu çarpışmada dört polis ölür. Silahlar Davis’in adına alındığı için, saldırı silahlarını temin etme suçu Angela Davis’e yüklenir.

Bunun üzerine FBI Davis’i “Amerika’nın Aranan On Tehlikeli Suçlusu” listesine alır. Birkaç hafta sonra tutuklanır. Terörizme destek verdiği suçlaması ile hakkında idam cezası istenir. Tutuklanmasına karşı Amerika dışına da taşan dünya çapında bir protesto eylemi başlar. İki yıl sonra 4 Haziran 1972 tarihinde tüm suçlamalardan beraat ederek cezaevinden çıkar.Angela Davis bugün dahi Amerika’nın en tanınmış siyasi tutuklusu olarak bilinir.

1975 – 1977 yılları arasında Claremont College’de Afroamerikan derslerini, daha sonra da San Francisco Devlet Üniversitesi’nde, Kadın ve Ahlak derslerini verir.

1980 ve 1984 seçimlerinde Amerika başkan yardımcılığına aday olur.

1991 yılında diğer solcu arkadaşları ve eski komünist parti üyeleri ile birlikte Committees of Correspondence for Democracy and Socialism komitesini kurar. Angela Davis kendisini hala komünist olarak tanımlar.

Son yıllardakien dikkat çeken ve saygı gören çalışması “Hapishaneler – Endüstriyel Komplex” dir. Bu çalışmasında Davis, Amerika’daki cinsiyet, ırk ve sınıflara yapılan baskıların uluslararası boyutunu ele almıştır. Burada, 2003 yılında yayınlanan Are Prisons Obsolete? kitabında olduğu gibi, demokrasi savaşının, kölelikden arta kalan koşulları sosyal yaşamda nasıl başarıya ulaştıracağı konusunda düşünceler geliştirmiştir.

Angela Davis Kaliforniya Üniversitesi, Santa Cruz’da profesör olarak çalışmaktadır. Ayrıca ölüm cezasına hayır kampanyasının da sözcülüğünü yapmaktadır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

2005'ten beri çevrim içi felsefe yapıyoruz...