Takiyettin Mengüşoğlu Kimdir?

Takiyettin Mengüşoğlu (1905-1984), felsefi antropoloji ve değerler üzerine çalışmalar yapmış Türk filozof.1905 yılında Malatya'nın Hekimhan ilçesine bağlı Ağılbaşı köyünde doğdu. Orta öğrenimini Sivas'ta tamamladı. insan dünyasında ortaya çıkan somut problemlere yaklaşan özgün bir felsefi antropoloji geliştirmiştir. İstanbul Üniversitesi'nde felsefe okuduktan sonra doktora için Almanya'ya gitti. İstanbul Üniversitesi Felsefe Bölümü'nde profesör olarak görev yaptı. En önemli kitabı Felsefeye Giriş adlı kitabıdır.

Kaynak: Atatürk Üniversitesi Sosyoloji Bölümü 1. Sınıf "Felsefeye Giriş" ve 3. Sınıf "Çağdaş Felsefe Tarihi" Dersi Ders Notları (Ömer YILDIRIM)
 
< Filozoflar Dizinine Geri Git

> Bu sayfaya ilişkin etiketler: Takiyettin Mengüşoğlu kimdir, Takiyettin Mengüşoğlu felsefesi, Takiyettin Mengüşoğlu düşüncesi, Takiyettin Mengüşoğlu felsefesi nedir, Takiyettin Mengüşoğlu düşüncesi nedir, Takiyettin Mengüşoğlu eserleri nelerdir, Takiyettin Mengüşoğlu ve felsefe, felsefede Takiyettin Mengüşoğlu, Takiyettin Mengüşoğlu felsefesi