Felsefe hakkında her şey…

Neo Realizm, Yeni Gerçekçilik Nedir?

21.11.2019
3.821
Neo Realizm, Yeni Gerçekçilik Nedir?

Neo Realizm ya da Yeni Gerçekçilik deyimi; yeni düşünceci, yeni olgucu, matematik mantıkçı v.b gibi çeşitli eğilimleri aynı idealist yapıda dile getiren geniş kapsamlı bir deyimdir. Ortak savları, ideal varlıklar saydıkları kavramların (evrenseller, tümeller, genel kavramlar) gerçekliğini, zihinden bağımsız olarak varolduklarını kabul etmek ve bilinenin bilgiden bağımsız olarak zihinde içkin bulunduğunu ilerisürmektir.

Yeni gerçekçiler, bilgi içeriğinin bilme sürecinden bağımsızlığını saltıklaştırırlar. Metafizik bir öğreti oldukları halde metafiziğe karşı çıkmak çelişkisine düşerler. Kendi idealizmlerini görmezlikten gelerek yeni Hegelci idealizmle savaşırlar. Bir yandan doğayı ve doğa bilimlerini temel almak gerektiğini ileri sürerken, öbür yandan kavramların zihinden bağımsız olarak var bulunduğunu söylerler.

Yeni gerçekçiliğin temsilcilerinden Alfred North Whitehead’e göre yeni gerçekçilik, materyalizmle idealizmin ögelerini birleştirmiştir; “Process and Reality” (1929) adlı yapıtında dünyasal süreçlerin bir tanrı deneyi olduğunu, tarihi, düşüncelerin ve dolayısıyla büyük adamların yönettiğini anlatır. Yeni gerçekçiliğin büyük temsilcilerinden biri olan Bertrand Russell da yeni gerçekçiliği yeni olguculukla birleştirir ve felsefenin dilin mantık açısından çözümlenmesinden başka bir şey olmadığını, ruhbilimin de tüm bilimlerin temeli olduğunu ileri sürer, bilgi kuramında bilinemezcidir, özdekçi bilgi kuramını yadsır ve bunun yerine şüpheciliği yerleştirir. Görüldüğü gibi bütün bunlar bilim dışı ve idealist savlardır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

2005'ten beri çevrim içi felsefe yapıyoruz...