Felsefe hakkında her şey…

Dinantlı David (David of Dinant) Kimdir?

03.11.2019
978

Dinantlı David, 13. yüzyılın ilk yıllarında yaşayan bir panteist filozoftur.

Hayatı hakkında çok az şey bilinmektedir. Tam olarak nerede doğduğu, ne zaman ve nerede öldüğü bilinmemektedir. Bir süre Roma’da yaşadığı ve Paris’te öğretmenlik yaptığı düşünülmektedir.

Paris’te 1210 yılında Paris Konseyi tarafından “Quaternuli” (Küçük Not Defterleri) adlı eseri kınanmış, 1215 yılında Kardinal Robert Courçon’un bir mektubu ile cezaya çarptırılmıştır. Münih Kütüphanesinde yer alan Büyük İskender’in yazdığı bir el yazmasında kınama sonucunda David’in Fransa’dan kaçtığına değinilmiştir.

Kurguladığı din anlayışı panteizmi göstermektedir. Bu Paris Konseyinin başvurduğu sert tedbirleri dönemin değer yargılarına göre kendi başına haklı çıkarmaktadır.

Aldığı cezalardan ve kınamalardan dolayı neredeyse bütün yazıları kaybolmuştur. Bu nedenle doktrinleri, çağdaşlarının ve muhaliflerinin, özellikle Albert the Great ve St. Thomas’ın iddialarından türemiştir. Bu kaynaklardan David’in bir panteist olduğunu öğreniyoruz. Tanrı’yı, her şeyin maddi alt katmanı olan “materia prima” ile özdeşleştirmiştir. Tüm gerçekliği üç kategoriye; bedenlere, zihinlere ve ebedi salt maddelere ayrıştırmıştır. Doktrininde beden “yle”; zihin, ruh ve akıl “nous”; ebedi salt madde de Tanrı (Deus) olarak tanımlanmıştır. Sonuç olarak temel felsefesi, maddi, entelektüel ve ruhsal olan her şey bir ve aynı öze sahiptir fikrine dayanmaktadır.

Hazırlayan: Sosyolog Ömer YILDIRIM
Kaynak: Ömer YILDIRIM’ın Kişisel Ders Notları. Atatürk Üniversitesi Sosyoloji Bölümü 1. Sınıf “Felsefeye Giriş” ve 2., 3., 4. Sınıf “Felsefe Tarihi” Dersleri Ders Notları (Ömer YILDIRIM); Açık Öğretim Felsefe Ders Kitabı

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

2005'ten beri çevrim içi felsefe yapıyoruz...