Felsefe hakkında her şey…

Macit Gökberk kimdir?

08.11.2019
7.748
Macit Gökberk kimdir?

Macit Gökberk, İstanbul Üniversitesi Felsefe Bölümü’nün ilk hocalarından ve felsefe bölümünün niteliklerinin şekillenmesinde etkili olan ilk isimlerden birisidir.

Macit Gökberk (1908-1993), 1929-1930 öğretim yılında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü’ne öğrenci olarak girmiş (Gökberk 1997/11, 122), bitirdikten sonra Felsefe Bölümü’nün ilk asistanı olmuştur (Gökberk, Söyleşi 2, 19). Doktorasını Almanya’da “Hegel’de ve Auguste Comte’da Toplum Kavramı” adı altında Edward Spranger’le birlikte yapmıştır. Nicolai Hartmann’ın da derslerini takip etmiştir (Gökberk, Söyleşi 2, 26- 27).

1978 yılında emekli olan Gökberk, öğrenciliğinden itibaren 48 yıl, asistanlından itibaren de 44 yıl bölümde çalışmış, felsefenin Türkiye’de yerleşmesi için öğrenci yetiştirmiş ve yayınlar yapmıştır.

Felsefe tarihinde yapmış olduğu çalışmalarla öne çıkan Macit Gökberk, dil ve düşünce üzerine de çalışmalar yapmıştır. Sade bir Türkçe ile felsefenin anlaşılır olması için çaba sarf etmiştir. Uzun yıllar Türk Dil Kurumunun da başkanlığını yapmıştır.

Türkiye Felsefe Kurumu tarafından Macit Gökberk adına ödüller verilmekte ve kurum, ailesine her yıl Macit Gökberk hatırasına Felsefe Ödülü sunmaktadır.

Felsefe açısından kaynak teşkil eden eseri “Felsefe Tarihi”dir. Diğer eserlerinden öne çıkanlar ise “Değişen Dünya Değişen Dil”, “Batı Anadolu’nun Yetiştirdiği Antik Filozoflar”, “Aydınlanma Felsefesi, Devrimler ve Atatürk”, “Kant ve Herder’in Tarih Anlayışları”dır.

İLGİLİ KONULAR:

Hazırlayan: Sosyolog Ömer YILDIRIM
Kaynak: Ömer YILDIRIM’ın Kişisel Ders Notları. Atatürk Üniversitesi Sosyoloji Bölümü 1. Sınıf “Felsefeye Giriş” ve 2., 3., 4. Sınıf “Felsefe Tarihi” Dersleri Ders Notları (Ömer YILDIRIM); Açık Öğretim Felsefe Ders Kitabı

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

2005'ten beri çevrim içi felsefe yapıyoruz...