Felsefe hakkında her şey…

Kaba Özdekçilik, Kaba Materyalizm, Vülger Maddecilik Nedir?

19.11.2019
3.368

İnsan bilincini maddeye indirgeyen materyalizm anlayışına kaba materyalizm veya vülger maddecilik adı verilir. Vülger materyalizm deyimleriyle de dile getirilmektedir.

19. yüzyılda Alman idealist felsefesine karşı olgucu bir nitelikte oluşmuştur. Doğa bilimlerindeki kendiliğinde maddecilik temeli üstünde geliştirilmiştir.

Bu akımın başlıca temsilcileri İsviçreli düşünür Carl Vogt (1817-1895), Fransız doktoru ve düşünürü Pierre Cabanis (1757-1808) Alman fizyoloji bilgini ve düşünürü Jacob Moleschott (1822-1893) ve Büchner’dir.

Bilinci maddeye, tüm ruhsal süreçleri fizyolojik süreçlere indirgeyen kaba materyalizm, idealizmin saldırılarına pek çok açık ve güçsüz kapı bırakmıştır. Bu akım aynı zamanda felsefeyi yadsımakta ve felsefi sorunların doğa bilimsel araştırmalarla çözümlenebileceğini ileri sürmektedir.

İnsan bilincinin, düşünce ve duyguların fizyolojik süreçlerle belirlendiğini savunan kaba maddecilik, evrenin maddesel bütünlüğünü sezmek gibi büyük bir başarıya ulaştığı hâlde bu vargısını, diyalektikten yoksun bulunduğu için zorunlu olarak idealizme düşmesinden ötürü, aşırılığa vardırmış ve üst olanı alt olana indirgemiştir.

Kaba özdekçilik anlayışı idealizme karşı çıktığı hâlde, idealist yapıdadır. Ve metafizik düşünmenin tek yanlılık anlayışını taşır. Ruhsal faaliyeti bütünüyle yadsır ve bunun sonucu olarak insan bilincini de özdek sayar.

Örneğin Karl Vogt, “tükürük bezleri nasıl tükürük ve ya da karaciğer nasıl safra salarsa beyin de öylece düşünce salar’’, Moleschott “düşünce, beyinden çıkan fosfordur’’ derler.

Ludwig Büchner ve Erns Haeckel gibi mekanik anlayışlı materyalistler de zorunlu olarak bu kaba özdekçiliğe düşmüşlerdir. Örneğin Haeckel “ruh, plazmadır’’ demiştir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

2005'ten beri çevrim içi felsefe yapıyoruz...