Felsefe hakkında her şey…

Benedetto Croce Kimdir?

03.11.2019
3.211
Benedetto Croce Kimdir?

Benedetto Croce, 25 Şubat 1866 ila 20 Kasım 1952 tarihleri arasında yaşamış olan, 20. yüzyılın ilk yarısında tarihçi ve hümanist yönleriyle ön plana çıkan İtalyan filozoftur. Croce, estetik tarihinin de en önemli düşünürlerinden biridir.

Croce İtalyan felsefesinin en önde gelen temsilcisidir. Yaşamı boyunca faşizme karşı savaşan Croce başta felsefe, mantık, tarih, eleştiri, edebiyat tarihi, sanat tarihi gibi alanlar olmak üzere eser vermiş olmakla birlikte özellikle estetik konusundaki görüşleriyle isim yapmıştır.

Croce, İtalya’nın Abruzzi bölgesindeki Pescasseroli’de, nüfuzlu ve varlıklı bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelmiştir. Çok katı bir Katolik disiplinle yetiştirilmiştir. 1883’te, Ischia adasında gerçekleşen bir depremde anne ve babası ile tek kız kardeşini kaybetmiştir. Kendisi de bir süre yıkıntının altında kaldı ve ağır yaralı olarak kurtarılmıştır. Bu depremden sonra ailesinden hayatta kalan kişiler sadece kendisi ve kardeşi Alfonso olmuştur.

Bu olaydan sonra üniversitede hukuk okuduğu Roma’da yaşayan amcasının yanında yaşamaya gitmiştir. On sekiz yaşına doğru Katoliklik kültürden uzaklaşmış ve hayatının geri kalanını ateist olarak geçirmiştir. Üniversite hayatı hayal kırıklıklarıyla geçen Croce, okuldan diploma almadan ayrılmış ve Napoli’ye geri dönmüştür. Burada zorlu bir bağımsız eğitim sürecine başlamıştır. Ailesinin mirasını devralmış ve bu da ona felsefeye çok zaman ayırabilme özgürlüğü tanımıştır.

Croce hiçbir zaman bir üniversitede öğretim elemanı pozisyonunda bulunmamıştır. Ancak hayatını bir akademisyen gibi geçirdi, birçok güncel konu hakkında yazılar yazmıştır. Edebiyat tarihçisi Francesco De Sanctis’i okumak onu tarihle ilgilenmeye itmiştir. 1893’te Giambattista Vico’nun sanat ve tarih üzerine yaptığı çalışmalardan etkilenerek de felsefeye yönelmiştir. Arkadaşı Giovanni Gentile’nin telkinleri onu Hegel okumaya teşvik etmiştir.

Gentile ile birlikte 1903 senesinde bir kültürel eleştiri dergisi olan La Critica’yı kurmuş ve sonraki kırk bir yıl boyunca, Croce neredeyse tüm yazılarını, ayrıca tarihsel, felsefi ve edebî eleştirilerini burada yayınlamıştır.

1910 senesinde siyasete atılan Croce senatör olmuştur. Siyasi yaşantısında, İtalya’nın I. Dünya Savaşı’na katılmasını eleştirmiş ve bunun intihar eğilimli bir ticaret savaşı olduğunu savunmuştur. Bu onu başlangıçta sevilmeyen bir siyasi karakter hâline getirse de ünü savaştan sonra yükselişe geçmiş ve çok sevilen bir halk figürüne evrilmiştir.

Benedetto Croce Birinci Dünya Savaşı’ndan sonraki dönemde, faşizme karşı muhalefetin sembolü olmuştur. 1943’te yeni demokratik hükûmetin Bakan ve Kurucu Meclis üyesi konumunda bulunmuştur. 1943’ten 1947’ye kadar yeniden kurulan Liberal Parti’nin başkanlığını yapmıştır. 1947’de siyasetten uzaklaşmış ve geniş bir kütüphaneye sahip olduğu Napoli’deki evinde Tarih Araştırmaları Enstitüsü’nü kurmuştur.

Croce, 20 Kasım 1952’de Napoli’de ölmüştür.

İlgili konular:

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

2005'ten beri çevrim içi felsefe yapıyoruz...