Felsefe hakkında her şey…

Pierre Jean Georges Cabanis Kimdir?

10.11.2019

Fransız filozof ve fizyolog Pierre Jean Georges Cabanis 1757’de Fransa’da doğdu.

İnsanın fiziksel, zihinsel ve ahlaki yönleri de dahil olmak üzere tüm gerçekliğini mekanik materyalizm açısından açıklayan ilişkiler üzerine yoğunlaştı. Cabanis’in tıp, şiir ve politikaya olan ilgisi onu en nihayetinde felsefeye yöneltti. Felsefe ile ilgilenirken tıbbi çalışmalarına da devam etti. Paris’te kaldığı süre boyunca Benjamin Franklin ve Thomas Jefferson’la tanışıklığı oldu.

Cabanis’e göre hayat fiziksel güçlerin bir örgütüydü. Karaciğerdeki safra salgılanmasına benzeyen beyindeki “sekresyonların” sonucu, davranış, doğal elementlerin düzenlenmesine bağlıydı. Ruh bilinçsizdi çünkü bilinç sadece mekanik süreçlerin bir etkisiydi ve zekânın kaynağı olan duyarlılık sinir sisteminin bir özelliğiydi. Hayatının sonunda, Cabanis egoyu manevi ve ölümsüz olarak gördü; fakat bu görüşünü önceki teorileriyle çelişir şekilde yorumlamadı.

1808 yılında yaşamını yitiren Cabanis, çalışmalarıyla nörobilimdeki sinir nosyonu kavramının şekillendirilmesine katkıda bulundu.

Hazırlayan: Sosyolog Ömer YILDIRIM
Kaynak: Ömer YILDIRIM’ın Kişisel Ders Notları. Atatürk Üniversitesi Sosyoloji Bölümü 1. Sınıf “Felsefeye Giriş” ve 2., 3., 4. Sınıf “Felsefe Tarihi” Dersleri Ders Notları (Ömer YILDIRIM); Açık Öğretim Felsefe Ders Kitabı

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

2005'ten beri çevrim içi felsefe yapıyoruz...