Felsefe hakkında her şey…

Jean-Baptiste Robinet Kimdir?

11.06.2021
1.154
Jean-Baptiste Robinet Kimdir?

Jean-Baptiste Robinet ya da Jean-Baptiste-René Robinet 23 Haziran 1735 ila 24 Mart 1820 tarihleri arasında yaşamış olan ve maddeci görüşleriyle tanınan Fransız doğa bilimci ve filozoftur. En bilindik eseri, beş ciltlik “De la nature” (1761-8) ile tanınmaktadır.

Robinet ayrıca Encyclopédie’nin devamı niteliğindeki yayınlarda yer almış ve Diderot’nun editoryal rolünü üstlenmiş, çok sayıda eserin de Fransızcaya çevrilmesinde katkı sunmuştur.

Robinet’in Kısa Biyografisi

Robinet 23 Haziran 1735’te Fransa’nın Rennes kentinde doğdu ve 24 Mart 1820’de aynı yerde yaşama veda etti.

Hayatının başlarında Cizvitler tarafından eğitildi ve St. Ignatius’un öğretilerini benimsedi, ancak kısa süre sonra bağımsızlığını kaybetmekten pişman oldu ve edebiyat dünyasına girdi.

Tuhaf görüşler nedeniyle zamanla ün kazanan “De la nature” adlı kitabını yayınlamak için Hollanda’ya gitti. 1778’de Paris’e döndükten sonra, Antoine-Jean Amelot de Chaillou’ya özel sekreter olarak atandı.

Fransız Devrimi sırasında tüm işini kaybetti ve görece inzivada yaşadığı ve sadece aile görevleriyle meşgul olduğu evinde dinlenmeye çekildi.

O bir ansiklopedi çalışanıydı, ama aynı zamanda kilisenin ilkelerine de bağlıydı. Sonunda kiliseye döndü.

Robinet’in Çalışmaları

Kariyerine bir yazar olarak başlayan Robinet, önce Hollanda’da sonra da Bouillon’da kitapçılarda çalıştı. Hume (Essais de morale [1760]), Frances Sheridan, John Langhorne ve Sir Charles Morell de dâhil olmak üzere birçok İngiliz yazarın eserlerini tercüme etmenin yanı sıra, bir dizi süreli yayın, sözlük ve diğer ortak eserler üzerinde çalışmalar yaptı.

Ayrıca Fransızca ve İngilizce gramerler, “Analyze raisonnée de Bayle” (Londra, 1755-1770) isimli bir kitap ve ekonomi ve siyaset alanında birkaç eser daha yazdı.

Robinet’in bilim tarihi açısından en önemli eseri, dört ciltlik “De la nature” (1761-1766) adlı incelemesidir. Bunu 1768’de “Considérations philosophiques de la gradation naturelle des formes de l’êtitre” izledi.

Robinet’in bu eserlerdeki temel amacı, evrenin tüm durumlarında ve varlıklarında eşit miktarda iyi ve kötü olduğunu göstermekti.

Hazırlayan: Sosyolog Ömer Yıldırım

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

2005'ten beri çevrim içi felsefe yapıyoruz...