Felsefe hakkında her şey…

İoanna Kuçuradi kimdir?

05.11.2019
5.915
İoanna Kuçuradi kimdir?

İoanna Kuçuradi, özellikle ahlak felsefesi konusundaki çalışmalarıyla tanınan Türk akademisyen ve filozoftur. Kuçuradi, Türkiye Felsefe Kurumu başkanıdır.

İoanna Kuçuradi, 4 Ekim 1936’da, İstanbul’da dünyaya geldi. 1954’te Zapyon Kız Lisesini, 1959’da İstanbul Üniversitesi Felsefe Bölümünü bitirdi. 1965’te aynı okulda doktora derecesini aldı. 1965-1968 yılları arasında Erzurum Atatürk Üniversitesinde görev yaptı. 1970’te Doçent olan İoanna Kuçuradi, 1978’de de profesör unvanını kazandı. Bir dönem Dünya Felsefe Federasyonları Başkanlığı da yapan Kuçuradi, bu göreve seçilen ilk Türk ve ilk kadın olarak da tarihe adını yazdırdı. 2001 yılında Dünya Felsefe Kongresi’nin Türkiye’de yapılmasına önayak oldu.

1969’da Hacettepe Üniversitesi Felsefe Bölümünün kurulmasını sağlayan Kuçuradi 2003 yılında emekli oluncaya dek bu bölümün başkanlığını yaptı. 1997’de aynı üniversitenin İnsan Hakları ve Felsefesi Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin müdürlüğünü yapmıştır ve bu merkezin bünyesinde kurulan UNESCO kürsüsünün sahibidir. Ayrıca Koç Üniversitesi Mütevelli Heyeti üyesidir.

İoanna Kuçuradi, felsefeyle ilgili kurumsal çalışmalarını Türkiye Felsefe Kurumu Başkanı ve Maltepe Üniversitesi İnsan Hakları Araştırma ve Uygulama Merkezi Başkanı olarak sürdürmüştür.

İoanna Kuçuradi, aralarında “Goethe Madalyası” da olan birçok ödüle sahiptir. Çok sayıdaki akademik çalışmasının yanı sıra “Max Scheler ve Nietzsche’de Trajik”, “Nietzche ve İnsan”, “Schopenhauer ve İnsan”, “Liselerimizde Felsefe Öğretimi”, “İnsan ve Değerleri: Değer Problemi”, “Etik, Sanata Felsefeyle Bakmak”, “Çağın Olayları Arasında” ve “Yüzyılımızda İnsan Felsefesi” adlı kitapları da bulunmaktadır.

Hazırlayan: Sosyolog Ömer YILDIRIM
Kaynak: Ömer YILDIRIM’ın Kişisel Ders Notları. Atatürk Üniversitesi Sosyoloji Bölümü 1. Sınıf “Felsefeye Giriş” ve 2., 3., 4. Sınıf “Felsefe Tarihi” Dersleri Ders Notları (Ömer YILDIRIM); Açık Öğretim Felsefe Ders Kitabı

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

2005'ten beri çevrim içi felsefe yapıyoruz...