Felsefe hakkında her şey…

Haskell Curry

13.01.2024
206
Haskell Curry

Haskell Curry, kendine özgü bir matematik felsefesi geliştirmiş bir matematiksel mantıkçıydı. Çalışmalarının çoğu teknik düzeydeydi: günümüzde teorik bilgisayar biliminde rol oynayan birleştirici mantığın başlıca geliştiricisiydi.

Haskell Brooks Curry 12 Eylül 1900’de Millis, Massachusetts’te doğdu. Babası Massachusetts’teki İfade Okulu‘nun başkanı Samuel Silas Curry idi.

İfade Okulu ilk olarak 1879 yılında Anna Baright tarafından Hitabet ve İfade Okulu olarak kurulmuştur. Anna Baright’ın Samuel Silas Curry ile evlenmesinin ardından 1885 yılında adı değiştirilmiştir. Okul 1943 yılında Curry College adını almıştır.

Curry‘nin annesi, İfade Okulu’nun Dekanı olan Anna Baright’tı. Liseden 1916 yılında mezun oldu ve tıp okumak amacıyla Harvard Üniversitesine girdi. İlk yılında danışmanının önerisiyle matematik dersi aldı ve çok başarılı oldu. 1917 baharında Amerika Birleşik Devletleri I. Dünya Savaşı’na girdi ve Curry de buna karşılık olarak orduya yazıldı. 18 Ekim 1918’de Öğrenci Ordusu Eğitim Birliği‘nin bir üyesi oldu. Tıp öncesi eğitimine devam ederse savaşta doğrudan bir rol oynayamayacağını düşündüğü için topçu sınıfına girme düşüncesiyle ana dalını matematik olarak değiştirdi. Savaş 11 Kasım 1918’de sona erdi ve Curry 9 Aralık 1918’de ordudan ayrıldı, ancak matematik eğitimine devam ederek 1920’de lisans derecesini aldı.

Sonraki iki yıl boyunca General Electric Company’de yarı zamanlı çalışmayı da içeren bir programla MIT’de elektrik mühendisliği okuyan Haskell Curry mühendislerin sadece cevapların doğruluğuyla ilgilendiği bir ortamda o genellikle cevabın neden doğru olduğuyla ilgileniyordu. 1922’de müspet bilim alanında eğitim almanın daha doğru olacağına karar verdi ve fizik bölümüne geçti. 1924 yılında Harvard’dan fizik alanında yüksek lisans derecesini aldı. Daha sonra ilgi alanları daha da değişti ve sonunda matematiğe yöneldi.

1927’ye kadar Harvard’da matematik okumaya devam etti. 1926-27’nin ilk sömestrinde yarı zamanlı öğretim görevlisi olarak çalıştı ancak bunun dışında tam zamanlı eğitim gördü. Aynı zamanda ailesine ait School of Expression‘ın işleriyle de ilgilendi.

Haskell Curry‘nin birleştirici mantık üzerine yaptığı çalışmalar, onu günümüzde yaygın olarak kullanılan biçimsel sistem anlayışından bazı açılardan farklı bir formalizme götürmüştür. Buna ek olarak, Curry ispat teorisiyle, özellikle de Gerhard Gentzen’in çalışmalarıyla ilgilenmeye başlamıştır.

Haskell Brooks Curry ayrıca, İkinci Dünya Savaşı’ndan hemen sonra ENIAC (ilk elektronik bilgisayarlardan biri) üzerinde çalışmak da dâhil olmak üzere, bilgisayar konusunda da bazı çalışmalar yapmıştır. Başlangıçta matematiği biçimsel sistemlerin bilimi olarak reddettiğini düşündüğü, ancak daha sonra genel olarak biçimsel yöntemleri içerecek şekilde genişlettiği biçimcilik adını verdiği bir matematik felsefesiyle de tanınmıştır.

Yazan: Sosyolog Ömer Yıldırım

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

2005'ten beri çevrim içi felsefe yapıyoruz...