Felsefe hakkında her şey…

Zenodotos

12.11.2019
1.431

Zenodotos ya da Efesli Zenodotos MÖ 3. yüzyılın sonlarında yaşamış olan antik Yunanlı dil bilgisi uzmanı ve İskenderiye Kütüphanesi’nin ilk yöneticisidir.

Eski Yunanlı şairlerin yapıtlarını derleyen Zenodotos, Homeros destanlarının ilk eleştirel basımını yayımlamıştır.

I. ve II. Ptolemaios döneminde yaşamış olan Zenodotos İstanköylü Philetas’ın öğrencisiydi. MÖ 284’te İskenderiye Kütüphanesi’nin başına getirildi. Bu görevi sırasında Eski Yunan epik ve lirik şiirlerini derleme çalışmalarına başkanlık etti. Homeros destanlarının farklı yazmalarını karşılaştırarak gerçekliği kuşkulu dizeleri çıkardı, bazı dizelerin sırasını değiştirip çeşitli düzeltmeler yaptıktan sonra İlyada ve Odysseia‘yı 24’er kitaba ayırdı.

Zenodotos‘un Homeros basımı, öznel olduğu gerekçesiyle sonradan ciddi eleştirilere uğradı. İskenderiye Kütüphanesi’nin sonraki yöneticilerinden Semendirekli Aristarkhos (MÖ 217-145) yapıtta önemli değişiklikler yaptı. Zenodotos, Homeros destanlarıyla ilgili Glossai adlı bir de sözlük hazırladı. Ayrıca Hesiodos’un Theogonia‘sını (“Tanrıların Doğuşu”) ve Pindaros üzerine incelemeler yayımladı, Bu son çalışmasından bazı bölümler, Oksyrynkhos’ta bulunan bir papirüs sayesinde günümüze ulaşmıştır.

Zenodotos‘un ayrıca epik şiirler de yazdığı söylenir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

2005'ten beri çevrim içi felsefe yapıyoruz...