Felsefe hakkında her şey…

Zenodotos (Zenodotus) Kimdir?

12.11.2019
1.155

Zenodotos (Ephesoslu) (İ.Ö. 3. yüzyıl sonları), eski Yunanlı dil bilgisi uzmanı ve İskenderiye Kütüphanesi’nin ilk yöneticisi.

Eski Yunanlı şairlerin yapıtlarını derlemiş, Homeros destanlarının ilk eleştirel basımını yayımlamıştır.

I. ve II. Ptolemaios döneminde yaşadı. İstanköylü Philetas’ın öğrencisiydi. İ.Ö. y. 284’te İskenderiye Kütüphanesi’nin başına getirildi. Bu görevi sırasında Eski Yunan epik ve lirik şiirlerini derleme çalışmalarına başkanlık etti. Homeros destanlarının farklı yazmalarını karşılaştırarak gerçekliği kuşkulu dizeleri çıkardı, bazı dizelerin sırasını değiştirip çeşitli düzeltmeler yaptıktan sonra İlyada ve Odysseia’yı 24’er kitaba ayırdı. Zenodotos’un Homeros basımı, öznel olduğu gerekçesiyle sonradan ciddi eleştirilere uğradı.

İskenderiye Kütüphanesi’nin sonraki yöneticilerinden Semendirekli Aristarkhos (İÖ y. 217-y. 145) yapıtta önemli değişiklikler yaptı. Zenodotos, Homeros destanlarıyla ilgili Glossai adlı bir de sözlük hazırladı. Ayrıca Hesiodos’un Theogonia’sını (“Tanrıların Doğuşu”) ve Pindaros üzerine incelemeler yayımladı, Bu son çalışmasından bazı bölümler, Oksyrynkhos’ta bulunan bir papirüs sayesinde günümüze ulaşmıştır. Zenodotos’un ayrıca epik şiirler de yazdığı söylenir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

2005'ten beri çevrim içi felsefe yapıyoruz...