Felsefe hakkında her şey…

Tyanalı Apollonios Kimdir? Apollonius

02.11.2019
3.050
Tyanalı Apollonios Kimdir? Apollonius

Apollonios M.S. I. yüzyılın ikinci yarısında yaşamış olan bir Yunan filozofudur. Tyanalı Apollonios olarak da anılan filozof, kendisine birçok şeyler yakıştırılan “efsanevi” bir insandır.

Apollonios’tan bir yüzyıl sonra yazılmış olan ve dönemin düşünüşünü yansıtan roman tipi bir eserde Apollonios’un yaşamı anlatılmaktadır. Bu eser Apollonios’un Mısır ve Hindistan’a yaptığı gezilerden, buralarda tanıştığı üstün kişilerden, onun mucizeyi andıran davranışlarından söz etmektedir.

Bu arada Apollonios’un havada uçtuğu, Pisagor önceki yaşamında geçirdiği değişimleri bildiği, vebalı bir kentte hastalığın nedeni olan kötü ruhu nasıl tanıdığı anlatılmaktadır. Bu kitap gerçek dışı inançlarla doludur. Ancak eser, bu anlatılanlar ile bu döneme has olan dünya görüşünü çok hoş yansıtmaktadır.

Bu gerçek dışı inançlar yanında ve bunlardan ayrı olarak bilim, kendi yolundaki gelişimini sürdürmüştür. Ancak bu dönemin bilimleri artık tek başlarınaydı. Yani genel bir evren düşüncesi ile ilişkileri kalmamıştı. Bunun içindir ki bu dönemde bir yanda tek tek bilimlerin uzmanları; fizikçileri, coğrafyacıları, filologları öte yanda ise mucizelere ve gerçek dışı inançlara bağlanmış filozofları birlikte yaşamıştır.

Tyanalı Apollonios (Apollonius)

Tyanalı Apollonios (Apollonius)

Bu dönemde gerek bilime, gerek dini ve felsefi akımlara Doğu-Batı sınırı üzerinde kurulmuş bir kentin, İskenderye’nin kucak açtığını biliyoruz. Gerçekten de Doğu’dan Batı’ya geçen dini akımlar önce İskenderiye’de Batı düşüncesiyle tanışıp birleşmiştir.

Batlamyus’ların çabasıyla, muazzam kütüphanesiyle, bitki ve hayvanat bahçeleri ile İskenderiye, İlk Çağ’ın son dönemlerinin gerçek bilim merkezidir. Bu kültür zenginliği ile o dönemlerdeki Atina’yı çok gerilerde bırakan İskenderiye’de Apollonios gibi efsanevi kişilerden çok daha üstün filozoflar yetişmiştir. İskenderiye’nin yetiştirdiği önemli filozoflardan biri olarak mesela, Philon’u gösterebiliriz.

Hazırlayan: Sosyolog Ömer YILDIRIM
Kaynak: Ömer YILDIRIM’ın Kişisel Ders Notları. Atatürk Üniversitesi Sosyoloji Bölümü 1. Sınıf “Felsefeye Giriş” ve 2., 3., 4. Sınıf “Felsefe Tarihi” Dersleri Ders Notları (Ömer YILDIRIM); Açık Öğretim Felsefe Ders Kitabı

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

2005'ten beri çevrim içi felsefe yapıyoruz...