Felsefe hakkında her şey…

Teoloji Nedir?

28.05.2020
10.745
Teoloji Nedir?

Teoloji Yunanca theos, yani “Tanrı” ve logos, yani “bilim” kavramlarının birleşiminden oluşan ve dilimizde tanrıbilim ya da ilahiyat olarak adlandırılan, özünde din olgusunu inceleyen ve ele alan bir bilim dalıdır. Din ile ilgilenen bilim anlamında kullanılmaktadır. Teoloji ile ilgilenen kişiler teolog, ilahiyatçı, dinbilimci veya tanrıbilimci gibi sıfatlarla tanımlanmaktadırlar.

Özellikle Orta Çağ’da teoloji, üniversitelerin temel araştırma alanlarının en önemlilerinden birisi konumundadır. Bu anlamda teolojiye “bilimlerin kraliçesi” (The Queen of the Sciences) adı verilmiştir. Zira modern dönem öncesi kurulan pek çok üniversite, kilise okullarından veya manastır kurumlarından üniversiteye dönüştürülmüştür.

Aydınlanma ile birlikte üniversiteler değişmeye ve hümanist bir perspektifle farklı alanlardaki konuları öğretmeye başlamışlardır. Teoloji, artık üniversitelerde öğretilen ana konular arasından çıkmıştır. Bu süreçte üniversiteler, kiliselere din adamı yetiştirmenin dışında da amaçlar edinmeye başlamışlardır. Sonuç olarak teoloji, inancı ele alış şeklinin inancın içinden olması farkı ile aynı konuyu ele alan diğer akademik disiplinlerden ayrılmıştır. Bu temelde teoloji sıralayacağımız şu disiplinlerden ayırt edilmelidir: Din felsefesi, din psikolojisi, din sosyolojisi, dinler tarihi.

Hazırlayan: Sosyolog Ömer Yıldırım

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

2005'ten beri çevrim içi felsefe yapıyoruz...