Felsefe hakkında her şey…

Edwin Ray Guthrie Kimdir?

12.05.2021
2.785
Edwin Ray Guthrie Kimdir?

Edwin Ray Guthrie 9 Ocak 1886 ila 23 Nisan 1959 tarihleri arasında yaşamış, öğrenmenin nasıl gerçekleştiğine dair en klasik yorumlardan birisi olan bitişik öğrenme kuramının geliştirilmesinde önemli bir rol oynamış bir Amerikalı psikologdur.

İlgili konu: Bitişiklik kuramı

Guthrie, Nebraska Üniversitesi ve Pennsylvania Üniversitesinde okudu ve 1912’de sembolik mantık alanında doktorasını aldı. 1914 senesinde Washington Üniversitesine katıldı. Öğrenme psikolojisi konusundaki çalışmalarının çoğunu da burada yaptı. 1956’ya kadar buradaki çalışmalarını sürdürdü.

Guthrie öncesinde Lincoln ve Philadelphia’da 5 yıl boyunca farklı liselerde matematik öğretmeni olarak çalıştı. 1914’te Washington Üniversitesine felsefe bölümünde öğretim görevlisi olarak katıldı ve 5 yıl sonra aynı okulun psikoloji bölümüne geçti. 1928’de profesörlüğe yükselirken, o zamanlar Washington’da psikoloji bölüm başkanı olan Stevenson Smith ile birlikte öğrenme teorisini geliştirdi.

Guthrie, Haziran 1920’de Berkeley, Kaliforniya’dan Helen MacDonald ile evlendi. İkili birlikte çokça seyahat etti ve Fransa’da Guthrie, “Principles of Psychotherapy” isimli eserini tercüme ettiği Pierre Janet ile tanıştı. Janet’in yazılarının Guthrie’nin düşünceleri üzerinde büyük etkisi oldu. Janet’in kavramlarına, Guthrie nesnel bir öğrenme teorisi ekledi.

1945’te Amerikan Psikoloji Derneği’nin başkanı olarak görev yapan Guthrie 1952’de “The Psychology of Learning” isimli eserinin bir revizyonunu yayınladı ve yedi yıl sonra “The State University: Its Function and its Future and Association by Contiguity”yi yayınladı.

1958’de Guthrie, Amerikan Psikoloji Vakfı Altın Madalyasını aldı.

Edwin Guthrie 23 Nisan 1959’da 73 yaşında Seattle, Washington’da kalp krizi sonucu öldü.

Hazırlayan: Sosyolog Ömer Yıldırım

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

2005'ten beri çevrim içi felsefe yapıyoruz...