Felsefe hakkında her şey…

Sir Isaiah Berlin Kimdir?

05.11.2019

Sir Isaiah Berlin, çağdaş İngiliz ahlak ve siyaset filozofudur.

1909 senesinde Letonya’nın Rita şehrinde doğmuştur. Hayatının ilk yarısını Rusya’da önce Rus Çarlığı, ardından da yeni komünist devletin iktidarı altında geçirmiştir. Ancak bu sırada yükselen Yahudi karşıtlığı ve Sovyet rejimiyle yaşadığı sorunlar yüzünden 1921’de İngiltere’ye göç etti.

Oxford Üniversitesi’nin en başarılı öğrencilerinden birisi olan Berlin, okulu bitirdikten sonra Oxford’da kalarak dersler verdi. O, sanattan edebiyata, felsefeden politikaya kadar birçok alanla ilgilenen geniş görüşlü bir filozoftu. Ayrıca liberalizmin en tanınmış isimlerinden de birisiydi.

Berlin, değerlerin yer, zaman ve toplumsal koşullar tarafından belirlendiğini savunan Marksist görüşe karşı çıkarak, determinist öğretilere karşı tavır almış ve ahlaki değerlerin ve insanın sorumluluğuyla özgürlüğünü korumanın önemini vurgulamıştır. Muhafazakar ve İskoç liberal ekolünün en büyük 20. yy temsilcisi olarak bilinir. Toplumların akıl yolu ile tek doğruya yönlendirilmesine karşı çıkmış, her toplumun kendi değerli tarihi tecrübesine dayanan farklı yaşam tercih ve normları geliştireceğini, topluma ve kişilere göre bu değerlerin farklılaşabildiği gibi birbirleri ile de çelişebileceğini, bunun normal olduğu gibi iyi de olduğunu savunmuştur.

Ayrıca bakınız:

– Isaiah Berlin’in özgürlük anlayışı

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

2005'ten beri çevrim içi felsefe yapıyoruz...