Felsefe hakkında her şey…

Robin George Collingwood Kimdir?

22.12.2019

R. G. Collingwood 22 Şubat 1889’da Lancashire, İngiltere’de doğmuş ve 9 Ocak 1943’te aynı yerde ölmüştür. 20. yüzyılın, felsefe ve tarihi bir araya getirmeye yönelik çalışmalara öncülük etmiş en önemli tarihçi ve düşünürlerindendir.

Rugby School’da beş yıl okuduktan sonra 1908 yılında Oxford Üniversitesine kabul edildi. 1912 yılında Oxford’da felsefe dersleri vermeye başladı; 1935’den 1941 yılına kadar Oxford’da fizikötesi felsefe profesörlüğü yaptı. Britanya’nın Roma Dönemine ilişkin kazıbilim çalışmalarıyla konunun uzmanları arasında yer aldı. Oxford’daki öğrencilik yıllarından başlayarak sanat ve tarihe olan ilgisi sonucunda Oxford’da öğretilen klasik felsefe onu doyurmamıştı.

Onun bakış açısıyla felsefe bir bilim gibi evrensel kavramlarla ilgilenmeliydi. Felsefenin ana konusunun doğadan çok tarihle benzeştiğini, dolayısıyla felsefenin kullanacağı yöntemin bu doğrultuda yeniden belirlenmesi gerekliliğini ortaya koyarak, düşünsel sorunların tarihsel yaklaşım yöntemi ile nasıl çözümlenebileceğini gösterdi.

Collingwood, felsefe ve tarih arasındaki ilişkiyi ortaya koymayı amaçladığı Bir Özyaşamöyküsü’nde (An Autobiography), bu iki bilim dalının birbirlerinden ayrı düşünülmemesi gerektiğini savundu. Platon, Vico ve Wilson’dan çok etkilenmiş olan Collingwood’un bütün eserleri, bir tür ülküsel bakış oluşturmaya yönelik, felsefe ile tarihi birbirleriyle tanımlayan çalışmalardır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

2005'ten beri çevrim içi felsefe yapıyoruz...