Felsefe hakkında her şey…

Philodemus (Gadaralı Filodemus) Kimdir?

11.11.2019

Gadara doğumlu Yunan düşünür Philodemus (M.Ö. 110 – 30), Epikürcü bir filozof ve şairdir.

Atina’da Sidon Zeno tarafından yönetilen Epikür okulunda öğrenimini tamamladıktan sonra Roma’ya taşındı. M.Ö. 75 yılında kendisini Napoli yakınlarındaki Herculaneum’daki villasında yaşamaya davet eden Romalı aristokrat Lucius Calpurnius Piso’nun danışmanı oldu. Bu villanın kalıntılarında daha sonra Philodemus’un yazılarının parçaları bulundu.

Klasik estetik doktrinleriyle çelişen sanat teorisi ile tanınır. Bununla birlikte, şöhreti büyük ölçüde, daha sonra Roma şairleri Virgil, Ovid ve Horace’ın eserlerinde bulunan albay Palatine Antolojisindeki aşk epigramlarına dayanır. Cicero tarafından övülen Philodemus’un şiirlerinden bazıları Palatine Antolojisi’nde korunmuş ve bunların tümü, görkemli bir kalenin kalıntılarında yer alan bir mağarada papirüs el yazmaları olarak keşfedilmiştir.

Philodemus’un dikkat çeken iddiası felsefi doktrinlerinin özgünlüğüne dayanmaktadır. Bu özgünlüğün kapsamı, özellikle de liberal sanatlara yaklaşımında, geleneksel olarak ihmal edilmiş öğelere vurgu yapar. Çalışmalarında ayrıca Epikür Ortodoksisinin görüşlerini korumaya çalışır. Bir felsefe topluluğu olarak yaşamak için edinilmesi gereken özellikleri Epikürcü bakış açısı ile ele almıştır.

Hazırlayan: Sosyolog Ömer YILDIRIM
Kaynak: Ömer YILDIRIM’ın Kişisel Ders Notları. Atatürk Üniversitesi Sosyoloji Bölümü 1. Sınıf “Felsefeye Giriş” ve 2., 3., 4. Sınıf “Felsefe Tarihi” Dersleri Ders Notları (Ömer YILDIRIM); Açık Öğretim Felsefe Ders Kitabı

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

2005'ten beri çevrim içi felsefe yapıyoruz...