Felsefe hakkında her şey…

Özellik (Demet) İkiciliği Nedir?

12.05.2020

Özellik ikiciliği açısından bazı zihin durumları fiziksel durumlara indirgenemez. Burada indirgeme derken söz konusu olan fiziksel durumlarla kimi zihinsel durumların açıklanamaz oluşudur.

Ne tür zihin durumlarının fiziksel durumlara indirgenemeyeceğine iki yanıt verilir. İlkine göre acı, gıcıklanma vb. olarak açığa çıkan nitel durumlar, ikincisine göre önermesel tutumlardır (propositional attitude).

Özellik ikiciliğini savunanlar açısından sanılar, arzular vb. tutumlar belli yönelimsellikler taşıyan ve fiziksel durumlara indirgenemez zihinsel durumlar olarak değerlendirilir. Bilindiği üzere Hume kuşkucu yaklaşımıyla ‘töz’ kavramını eleştirir ve tözün özelliklerin bir toplamı olduğunu belirtir. Bu açıdan zihin değerlendirildiğinde zihnin, izlenimler idelerden oluşan bir demet olduğu ileri sürer. Böylesi bir ikicilik, özellik ikiciliği ya da demet ikiciliği (bundle dualism) olarak adlandırılır. Bu tür ikiciliğin önemli bir sorunu demeti bir arada tutanın ne olduğunun açıklanmıyor oluşudur.

Hazırlayan: Sosyolog Ömer Yıldırım

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

2005'ten beri çevrim içi felsefe yapıyoruz...