Felsefe hakkında her şey…

James Rowland Angell Kimdir?

07.11.2019
1.854
James Rowland Angell Kimdir?

James Rowland Angell, 8 Mayıs 1869 – 4 Mart 1949 yılları arasında yaşamış Amerikalı bir psikolog ve eğitimcidir.

1921-1937 yılları arasında Yale Üniversitesinin rektörü olarak görev yapmıştır. Babası, James Burrill Angell (1829-1916) da 1866-1871 yılları arasında Vermont Üniversitesi ve 1871-1989 yılları arasında da Michigan Üniversitesinin rektörlüğünü yapmıştır.

Angell işlevsel hareketi iş gören bir ekol haline getirdi. Bu süreç içerisinde Chicago psikoloji departmanını işlevsel psikologlar için dönemin en etkin, en önemli eğitim alanı haline getirdi.

İlgili konu: Angell ve işlevselcilik, işlevsel psikoloji

Angell Vermont’da akademisyen bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Büyükbabası Brown Üniversitesinin rektörüydü. Babası önce Vermont daha sonra da Michigan Üniversitesinin rektörü olmuştu.

Angell lisans eğitimini Dewey’in kontrolünde çalışmalar yaptığı Michigan Üniversitesinde yaptı. Daha sonra James’in kontrolü altında Harvard’da bir yıl çalışarak 1892 yılında yüksek lisans derecesini aldı.

Wundt’un o sene başka bir öğrenciyi kabul edemeyeceğini öğrendikten sonra lisans üstü çalışmalarını Almanya’da Halle Üniversitesinde sürdürdü, ancak ne yazık ki doktora derecesini alamadı.

Tezi yeniden gözden geçirilmek koşuluyla (daha iyi bir Almancayla yeniden yazılmak şartıyla) kabul edildi fakat bu görevin üstesinden gelmek için Halle’de ücret almadan kalması gerekiyordu. Evlenmeye oldukça istekli olan bu genç çok düşük bir ücret bile olsa en azından bir şeyler veren Minnesota Üniversitesindeki görevi kabul etmeyi seçti.

Doktora derecesini hiç alamamış olmasına rağmen diğer pek çok öğrencinin doktora yapmasına yardımcı oldu ve meslek yaşantısı boyunca üniversite tarafından 23 kez fahri doktora unvanı verilerek onurlandırıldı.

Angell Minnesota’da geçen bir yılın ardından 25 yıl kalacağı Chicago’ya gitti. Aile geleneğini sürdürdü, Yale Üniversitesinin rektörü oldu ve burada İnsan İlişkileri Enstitüsü’nün gelişmesine yardım etti. 1906 yılında Amerikan Psikoloji Derneği’nin on beşinci başkanı seçildi. Akademik yaşamdan emekli olarak ayrıldıktan sonra Ulusal Yayın Şirketi görevlisi olarak hizmeti verdi.

James Rowland Angell

James Rowland Angell

James Rowland Angell’in Kısa Biyografisi

Angell, 8 Mayıs 1869’da Burlington, Vermont’ta doğdu. Amerikan tarihinin en önemli akademik kariyere sahip ailelerinden birinde dünyaya geldi.

Babası Vermont Üniversitesinin rektörüydü. Büyük bir erkek kardeşi ve bir de ablası vardı. Angell iki yaşındayken, ailesi Ann Arbor’a taşındı, böylece babası Michigan Üniversitesinin rektörlüğü görevine geldi. Annesinin babası Alexis Caswell bir Matematik ve Astronomi profesörüydü ve Brown Üniversitesinde rektörlük yapmıştı. Aynı zamanda Ulusal Bilim Akademisi’nin de bir üyesiydi. Kardeşi Alexis Caswell Angell, Michigan’da hukuk profesörüydü ve daha sonra federal bir yargıç olarak çalıştı. Kız kardeşinin kocası Andrew C. McLaughlin, Michigan Üniversitesinin tarih bölümünün başıydı. Kuzeni Frank Angell da Cornell ve Stanford Üniversitelerinde psikoloji laboratuvarlarını kuran akademisyendi.

Böylesine parlak bir aileye sahip olan Angell, Michigan Üniversitesinden 1890 yılında lisans derecesiyle mezun oldu. John Dewey ile birlikte çalıştı ve 1891’de onun denetiminde yüksek lisans derecesi aldı. Michigan’da Delta Kappa Epsilon kardeşliği (Omicron bölümü) üyesiydi . Daha sonra Harvard Üniversitesine gitti ve burada 1892’de ikinci bir yüksek lisans derecesi aldı. Berlin ve Halle’de felsefe alanında doktora eğitimi aldı. Yaşamı boyunca 23 fahri doktora derecesi aldı.

Angell, 1895’te bir yıl önce Michigan’dan tanıştığı John Dewey tarafından Chicago Üniversitesinde bir pozisyona önerildi. Bu dönemde, Chicago’daki meslektaşı Addison W. Moore ile eş zamanlı olarak Cornell psikoloğu Edward Bradford Titchener ve Princeton psikolog James Mark Baldwin arasındaki işlevselcilik tartışmasına dâhil oldu ve İşlevselcilik Okulunun temellerini atan makaleyi kaleme aldı.

Angell, psikolojinin amacının, aklın ve organizmanın çevreye nasıl uyum sağladığını incelemek olduğunu ve işlevselciliğin, bilincin organizmanın çevre ile olan ilişkisini nasıl geliştirdiğini gösteren bir yöntem olduğunu belirtti.

1905’te Angell Chicago’da yeni oluşturulan psikoloji bölümünün başına geçti. Bu süre boyunca Amerikan Psikoloji Derneği’nin 15. ve en genç başkanı olarak görev yaptı. Ayrıca, daha sonra davranışçı psikoloji okulunu kuran Watson’la da karşılaştı.

1908’de Angell, psikoloji bölümünü eski öğrencisi Harvey Carr’a bırakarak Chicago’daki Dekanlık seviyesine yükseltildi. Birinci Dünya Savaşı’nın son yılında Angell, Northwestern Üniversitesinde psikolog Walter Dill Scott’ın gözetiminde ordu için çalıştı. Ertesi yıl (1918), rektör yardımcısı olarak görev yapmak üzere Şikago’ya döndü. 1920’de New York Carnegie Corporation’a başkanlık etti.

Hazırlayan: Sosyolog Ömer YILDIRIM
Kaynak: Ömer YILDIRIM’ın Kişisel Ders Notları. Atatürk Üniversitesi Sosyoloji Bölümü 1. Sınıf “Felsefeye Giriş” ve 2., 3., 4. Sınıf “Felsefe Tarihi” Dersleri Ders Notları (Ömer YILDIRIM); Açık Öğretim Felsefe Ders Kitabı

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

2005'ten beri çevrim içi felsefe yapıyoruz...