Felsefe hakkında her şey…

Herbert Blumer Kimdir?

04.05.2020
2.949

Herbert George Blumer, temel akademik ilgi alanları sembolik etkileşimcilik ve sosyal araştırma yöntemleri olan Amerikalı bir sosyologdur.

St. Louis, Missouri’de doğmuştur. Missouri Üniversitesinde öğrenim görmüş, daha sonra Chicago Üniversitesinde Herbert Mead ile birlikte çalıştı. Bir dönem bu üniversitede çalıştıktan sonra California Üniversitesine geçti. Önemli eserleri arasında Sembolik Etkileşimcilik: Perspektif ve Yöntem (1969) yer almaktadır.

Blumer, Mead ile birlikte sembolik etkileşimci yaklaşımın önemli isimlerinden olmuştur. Bu yaklaşım doğrultusunda Blumer’ın çalışmalarını anlamak için, onun düşüncesini etkileyen bağlantılar üzerinde durmak gerekmektedir.

Blumer’ın düşüncesinin bir kaynağını, onun öğretmeni olan G. H. Mead’e karşı açıkça duyduğu hayranlık oluşturmaktadır. Blumer, Mead’in bir öğrencisi olarak derslerine devam etmiş, ölümünden sonra eserlerinin yayınlanmasında yardımda bulunmuştur (Plummer, 2008, s.108). Bunun yanında Blumer, Mead’in teorileriyle yakından ilişkili bir sosyoloji anlayışı çerçevesinde onun düşüncelerini sistematik olarak geliştirmiştir. Bu nedenle çalışmalarında ağırlıklı olarak Mead’in etkisi görülmektedir. Ayrıca Mead’in ölümünden sonra Blumer, onun sosyolojik çalışmalarının en önemli takipçisi olarak kabul edilmektedir.

Blumer’ın düşüncesinin bir diğer kaynağı, daha genel anlamda sosyolojinin Chicago Okulu’nun bir parçası olması ile ilgili görülmektedir. Chicago Üniversitesi 20. yüzyılın erken döneminde sosyolojik merkezlerden en önemlisi olarak kabul edilmektedir. Bu okulun esas ilgisi, toplumsal dünyaların bir mozaiği olarak kenti çalışmak, kütüphaneden çıkarak kentte gerçek bir araştırma yapmak ve toplumsal dünyanın bu kavramsal ve teorik olarak temellenen bakışını inşa etmek olmuştur (Plummer, 2008, s.108). Blumer’ın çalışmalarının, Chicago Üniversitesi’nin entelektüel geleneği ile yakından bağlantılı olduğu bilinmektedir.

Bu anlamda, Mead’in felsefi düşüncesi ve Chicago Okulu’nun ampirik çalışma ilkesinin, Blumer’ın çalışmaları üzerinde önemli etkiler bıraktığı görülmektedir.

Konu Başlıkları

Hazırlayan: Sosyolog Ömer Yıldırım

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

2005'ten beri çevrim içi felsefe yapıyoruz...