Felsefe hakkında her şey…

Gordon Willard Allport Kimdir?

05.11.2019
1.425

Amerikalı psikologdur.

1897 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde dört çocuklu bir ailenin en küçüğü olarak dünyaya geldi.

1919 yılında henüz 22 yaşındayken Allport tek başına Viyana’ya giderek Freud ile tanışmak istedi. Bu amacını gerçekleştirdiğinde Viyana’ya gelirken yakaladığı bir gözlemi Freud’a aktardı. Allport trende, daha önce yaşlı, pis bir adamın oturduğu yere oturmayan bir çocukla tanışmıştı. Çocuk, annesinin kendisine bunu öğrettiğini ifade etmişti. Allport da belirli fobilerin ebeveynler tarafından öğretilmiş olabileceğini düşündüğünü aktardı. Freud bir süre baktıktan sonra “Ve bu çocuk sen misin?” diye sordu.

Allport, Freud’un verdiği tepkiyi oldukça derin bulmuştu. Psikanalitik kuramların çok fazla derine ve bilinçdışı süreçlere odaklanmasının, hastanın o andaki motivasyon, duygu ve yaşantılarını göz ardı etmek olduğunun böylece farkına vardı. Öte yandan Allport’a göre davranışçı yaklaşımda bu anlamda çok yüzeysel olduğu için bu ihtiyaçları göz ardı ediyordu.

1922 yılında Harvard’dan psikolojisi doktorasını alarak önemli sosyal psikologlardan biri haline geldi.

Önyargı gibi sosyal psikoloji konuları ile kişilik testleri geliştirmek üzerine çalışmalar yaptı.

Allport kişilik üzerine çalışma yapan psikologların ilkiydi. Kişiliği anlamak için ne psikanalitik kuramda olduğu gibi çok derine inmenin ne de davranışçı kuram gibi yüzeyde kalmanın yararlı olduğuna inanıyordu. Allport’a göre her bireyin biricikliğine vurgu yaparak, kişiliği anlamanın en iyi yolunun o an içinde bulunduğu bağlamla değerlendirmek olduğunu öne sürdü.

1930–1967 yılları arasında Harvard Üniversitesi’nde görev alarak, üniversitenin önemli isimlerinden biri oldu.

1967 yılında Massachusetts’te öldü.

Hazırlayan: Sosyolog Ömer YILDIRIM
Kaynak: Ömer YILDIRIM’ın Kişisel Ders Notları. Atatürk Üniversitesi Sosyoloji Bölümü 1. Sınıf “Felsefeye Giriş” ve 2., 3., 4. Sınıf “Felsefe Tarihi” Dersleri Ders Notları (Ömer YILDIRIM); Açık Öğretim Felsefe Ders Kitabı

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

2005'ten beri çevrim içi felsefe yapıyoruz...