Felsefe hakkında her şey…

İş Planının Amacı Nedir?

26.04.2020
4.341
İş Planının Amacı Nedir?

İş planının temel amacı; iş kuran girişimcilerin, iş kurma sürecinde hangi hedefler için neleri, nasıl ve ne zaman yapacağını belirlemesidir. Bir başka ifadeyle iş planı; üç temel amaç için kullanılabilecek bir araçtır.

Bu üç temel amacı şu şekilde sıralamak mümkündür:

  1. İletişim
  2. Planlama
  3. Yönetim

İletişim

İletişim aracı olarak iş planı; sermaye sağlama, yapılacak yatırımı cazip hâle getirme, stratejik iş ortakları bulma anlamında da kullanılır. Geniş kapsamlı ve tüm detayları içeren bir iş planının hazırlanmış olması, kurulacak işletmenin ya da yeni girişimin potansiyel kârlılığını gösterir.

Planlama

Planlama aracı olarak iş planı işletmenin her aşamasında yol göstericidir. Gelişim aşamalarına bağlı olarak ortaya çıkan engellerin ortadan kaldırılması ve yeni alternatiflerin oluşturulmasında kullanılır.

Yönetim

Yönetim aracı olarak iş planı, işletmenin evrelerine bağlı olarak takip edilecek yolların belirlenmesi, sonuçların izlenmesi ve gelişmenin değerlendirilmesinde kullanılır. Bu anlamda iş planı sürekli olarak yenilenen ve çeşitli aşamalarda kazanılan bilgi ve deneyimlerin sürekli güncel tutulması gereken bir belgedir.

Kaynak: Millî Eğitim Bakanlığı Açık Öğretim Okulları Mesleki Açık Öğretim Lisesi “Girişimcilik 1” Ders Kitabı

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

2005'ten beri çevrim içi felsefe yapıyoruz...